28.- 29.6. 2011 – sa v konferenčnom centre SUZA v Bratislave uskutočnila medzinárodná konferencia, ktorú organizoval Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) a Sekcia pre výchovu a vzdelávanie SK UNESCO, pod názvom: „Rešpektovanie kultúrnych rozmanitostí v kvalitnom vzdelávaní sociálne a inak znevýhodnených detí, s osobitným zámerom na vzdelávanie rómskych detí “.
Záštitu nad uvedenou konferenciou prevzal pán Jaroslav Ivančo, štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.
Cieľom konferencie bola výmena skúseností medzi expertmi (výskumníkmi, pedagógmi, a psychológmi) z rozličných krajín a prezentácia niektorých nových metód a nástrojov na zlepšenie vzdelávania detí pochádzajúcich zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Tohoročná konferencia nadviazala na konzultačné stretnutie expertov a zástupcov vybraných krajín Strednej a Východnej Európy v UNESCO centrále v Paríži, v apríli 2011, ale aj na predchádzajúce úspešné medzinárodné semináre organizované v roku 2005 a 2008 v Bratislave horeuvedenými organizátormi. Podujatie prispelo UNESCO k rozšíreniu subregionálnej databanky úspešných inovatívnych projektov, batérií testov a nástrojov na hodnotenie detí a tiež prinieslo nové pohľady na otázky súvisiace s touto problematikou a rozšírilo medzinárodnú sieť odborníkov pracujúcich so sociálne znevýhodnenými deťmi.
Našim ďalším cieľom je naďalej pomáhať členským štátom UNESCO v regióne Strednej a Východnej Európy vo vytváraní kapacít zameraných na programy so sociálne znevýhodnenými deťmi, ako aj podporiť projekty týkajúce sa kvality vzdelávania a detských práv. Z tohto dôvodu sme na konferencii vystúpili s návrhom, aby sa na Slovensku (v Bratislave) založilo Centrum na podporu vzdelávania rómskych detí, ktoré by slúžilo ako podporné metodické a koordinačné stredisko UNESCO v uvedenom regióne.
Okrem slovenských autorov na konferencii vystúpili aj kolegovia z Bulharska, Českej republiky, Francúzska, Maďarska, Moldavska, Nemecka, Slovinska, Talianska, Švajčiarska, Ukrajiny, Veľkej Británie a USA, ktorí v závere prijali spoločnú rezolúciu pre ďalšiu podporu práva na vzdelávanie všetkých sociálne znevýhodnených a osobitne rómskych detí.
Z konferencie plánujeme vydať zborník príspevkov na CD-ROM a v printovej verzii. Zborník, podobne ako aj rezolúcia z konferencie by sa mali prezentovať na 36. Generálnej konferencii UNESCO v Paríži, v novembri 2011.
Rezolúcia z konferencie
Účastníci medzinárodnej konferencie „Rešpektovanie kultúrnych rozmanitostí v kvalitnom vzdelávaní sociálne a inak znevýhodnených detí, s osobitným zámerom na vzdelávanie rómskych detí“, z krajín: Bulharsko, Česká republika, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko, Taliansko, Moldavsko, Slovensko, Slovinsko, Švajčiarsko, Ukrajina a USA, ktorí sa stretli v Bratislave v dňoch 28.-29. júna 2011:
- veľmi oceňujú dôležitú úlohu, ktorú UNESCO, Rada Európy a ďalšie medzinárodné i regionálne organizácie zohrávajú v ďalšom posilňovaní práva na vzdelanie pre znevýhodnené deti s osobitným zameraním na rómske deti
- cenia si úsilie organizátorov (VÚDPaP a Sekcia pre vzdelávanie pri SK UNESCO) tejto úspešnej konferencie a odporúčajú, aby Bratislava aj naďalej pokračovala v periodickom organizovaní medzinárodných konferencií o vzdelávaní rómskych detí a vzdelávaní iných znevýhodnených detí za láskavej podpory UNESCO
- po uzavretí plodnej diskusie a výmene skúseností odborníkov zúčastnených na konferencii, účastníci odporúčajú členským štátom UNESCO zo strednej, južnej a východnej Európy nasledovné:
- Naďalej rozvíjať medzinárodnú spoluprácu v tejto oblasti vrátane spolupráce medzi UNESCO, IGO (medzivládnymi organizáciami), mimovládnymi organizáciami a ďalšími relevantnými stranami.
- Účastníci vítajú návrh zo strany Slovenska hostiť regionálne Centrum pre podporu vzdelávania rómskych detí v krajinách strednej a východnej Európy, s prípadným sídlom v Bratislave v Slovenskej republike.
- Vlády by si mali stanoviť prioritu pri vytváraní politiky začleňovania – integrácie, ktorá bude reagovať na vzdelávacie potreby všetkých detí a tak rešpektovať právo na vzdelanie pre všetky deti, čo je ustanovené v Dohovore o právach dieťaťa (články 28-30).
- Štáty a rodičia by mali podniknúť zodpovedné kroky, aby zabezpečili, že všetky deti budú chodiť do školy.
- Predškolské vzdelávanie má zásadný význam pre akademický a osobný rozvoj všetkých detí, najmä Rómov z marginalizovaných skupín obyvateľstva. Štát má zodpovedne, (ak treba aj vo forme dotácií ) zabezpečiť, aby vysoko kvalitné predškolské prostredie bolo dostupné všetkým rodinám
- Zabezpečiť potrebné a primerané fyzické zdroje a technické vybavenie, aby sa vytvorili lepšie podmienky pre kvalitné vzdelávanie, najmä v znevýhodnených oblastiach. Vlády by mali mať jasné kritériá pre zmapovanie týchto oblastí a mali by sa zamerať na ne ako na prioritu.
- Prispôsobiť existujúce osnovy rôznorodým potrebám znevýhodnených a rómskych žiakov, aby ich vzdelávanie malo väčšiu relevantnosť. Urobiť revíziu učebníc a prezentovať rómsku históriu a kultúru aj s referenciami.
- Preorientovať aktuálne vzdelanie učiteľov a vzdelávacieho personálu v škole a aj pred ich nástupom do školy za účelom odovzdať im skúsenosti a znalosti, ktoré ich povedú k tomu, aby sa stali efektívnejšími učiteľmi v interakcii s rozmanitosťou v triede.
- Vlády by sa mali vyvarovať toho, aby umiestňovali rómske deti do špeciálnych škôl a do “špeciálnych tried” v bežných školách. Testovanie by malo napomáhať integrácii a nie k vylučovaniu rómskych detí z bežných škôl.
- Uľahčiť spoluprácu rodičov /komunity/ a školy vytvorením mechanizmov, aby rodičia mohli prísť do škôl a osveta do komunity a takto sa zlepšili životné podmienky znevýhodnených rodín.
List of the International Conference Participants:
„Respecting Cultural Diversities in Quality Education for Socially and Other Disadvantaged Children – a special focus on Roma children”
Bratislava, June 28-29, 2011
Foreign participants:
- Kishore Singh (India)
- Encho Gerganov (Bulgaria)
- Hristo Kyuchukov (Bulgaria)
- Giovanna Grenga (Italy)
- Nicolae Radita (Moldova)
- Györgyi Tomana (Hungary)
- György Kollman (Hungary)
- Walter Kern- Scheffeldt (Switzerland)
- Florence Migeon (France)
- Erika Rustja (Slovenia)
- Wiliam New (USA)
- Martin Kaleja (Czech Republic)
- Jaroslav Balvín ( Czech Republic)
- Mykhaylo Andrejevitsch Motylchak (Ukraina)
- Michel Dubost (France)
- Christian Brueggemann (Germany)
- Margarita Todorova Terzieva (Bulgaria)
- Elizaveta Samoyluvna Kapinova (Bulgaria )
- Tuğba Alan, (2nd Secretary of the Turkish Embassy in SR)
- Igor Grexa (Head of PM of SR to UNESCO, Paris, France )
Slovak participants :
- Kálmán Petöcz (Director General, SĽPRZ, Office of Slovak Government)
- Július Molnár ( Chair of SK UNESCO)
- Peter Sopko (Head of OSNO Department, Min. of Foreign Affairs, SR)
- Aurélia Füle ( Secretary General, SK UNESCO)
- Igor André, (Office of Slovak Government Plenipotenciary for Roma minorities)
- Ľubomír Páleník (VÚDPaP Bratislava)
- Dagmar Kopčanová (VÚDPaP Bratislava)
- Eva Farkašová (VÚDPaP Bratislava)
- Eva Končoková, (NSD- Agape School Foundation,Žiar n.Hronom)
- Bibiana Filípková (VÚDPaP Bratislava)
- Jarmila Tomková (VÚDPaP Bratislava)
- Katarína Zborteková (VÚDPaP Bratislava)
- Ľubomíra Kročanová (VÚDPaP Bratislava)
- Alena Kopányová (VÚDPaP Bratislava)
- Eva Smiková (VÚDPaP Bratislava)
- Štefan Matula (VÚDPaP Bratislava)
- Martin Kmeť (VÚDPaP Bratislava)
- Júlia Varholíková (VÚDPaP Bratislava)
- Michaela Drobná (VÚDPaP Bratislava)
- Zdena Macková ( Assist. Professor, VŠ SPaZ sv. Alžbety)
- Alica Šagátová (student VŠ SPaZ sv. Alžbety)
- Jozef Facuna (ŠPÚ, Bratislava)
- Viera Šilonová (CPPPP, Spišská Nová Ves)
- Elena Ištvánová (CPPPP Kežmarok )
- Daniela Perašinová (CPPPP Kežmarok )
- Ján Hero (Director, Private Secondary School, Kremnica)
- Jana Tomová (Private Secondary School, Kremnica)
- Helena Pekarovičová, (Ex Libris and AD Personam NGO, Hlohovec)
- Vladimír Klein (UKF FSVaZ, Nitra)
- Vladislav Artim (CPPPP, Svidník)
- Denisa Ďuranová (ŠPÚ, Bratislava)
- Denisa Samková (IUVENTA Bratislava)
- Ingrid Herakova (Myjava)
- Ivana Gregorová (Bratislava)
- Ľubica Bizikova (ŠPÚ Bratislava)
- Zuzana Fatulová (ŠPÚ Bratislava)
- Zuzana Bittnerová (Bratislava)