Ako efektívne sú preventívne aktivity v školskom prostredí a dosahujeme vďaka ich realizácii stanovené ciele s pozitívnym dopadom na žiaka?
Na konferencii Dieťa v ohrození 2024 diskutovali o dôležitosti hodnotenia kvality preventívnych programov v školách psychologička Mgr. Zuzana Vojtová z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie a PhDr. Mgr. Ľubomír Tichý, riaditeľ CPP Banská Bystrica a ambasádor národného projektu Duševné zdravie a prevencia.
Vo svojej prednáške okrem iného ponúkli aj prehľad existujúcich a pripravovaných nástrojov, ktoré odborným a pedagogickým pracovníkom môžu pomôcť efektívnejšie podporovať duševné zdravie žiakov a predchádzať rizikovému správaniu.
V prednáške sa dozviete:
- Aké piliere kvality prevencie sa už podarilo nastaviť?
- Aké kľúčové aktivity a nástroje ponúkne projekt na podporu duševného zdravia a prevencie?
- Aké nové preventívne nástroje budú dostupné v digitálnom portáli e-poradenstvo?
- Aké zistenia prinieslo celoslovenské mapovanie stavu realizácie prevencie v školách a CPP?
- Ako funguje päťstupňové hodnotenie preventívnych programov z pohľadu evalvácie a bezpečnosti?
- Aké metodiky a programy pre školy a školské zariadenia pripravujeme?
O lektoroch:
Mgr. Zuzana Vojtová je psychologičkou a výskumnou pracovníčkou Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie. Venuje sa výskumným úlohám v oblasti rizikového správania detí a mládeže, tvorbe a realizácii preventívnych programov zameraných na primárnu a sekundárnu prevenciu. Aktuálne pracuje i na tvorbe štandardov v rezorte školstva. Podieľa sa tiež na príprave koncepčných materiálov, expertíz a na metodickom vedení zariadení výchovného poradenstva a prevencie. Venuje sa poradenstvu pre deti a rodiny, supervízii a vzdelávaniu.
PhDr. Mgr. Ľubomír Tichý vyštudoval sociálnu pedagogiku a sociálnu prácu. Od roku 1996 sa venuje najmä problematike prevencie rizikového správania a práci s mladými ľuďmi s rizikovým správaním a ich rodinami. Sedem rokov bol poradcom pre jednotlivca, pár a rodinu v Centre poradensko-psychologických služieb v Banskej Bystrici v oblasti poradenstva pri problémoch spôsobených užívaním návykových látok. Od roku 2003 pracuje v rezorte školstva, momentálne je riaditeľom CPP Banská Bystrica. V odbornej praxi sa venuje realizácii preventívnych aktivít a programov zameraných na prevenciu sociálno – patologických javov, podporu duševného zdravia a vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov v oblasti prevencie rizikového správania detí a mládeže. Od januára 2024 je ambasádorom v národnom projekte „Duševné zdravie a prevencia“.
Záznam z prednášky si môžete pozrieť TU.
Každú stredu vám prinesieme ďalšiu pútavú prednášku z konferencie Dieťa v ohrození 2024. Prihláste sa na odber nášho YouTube kanála a sledujte nás na Facebooku.