Rokovanie ESPAD Assembly 2024 v Ľubľane

V dňoch 23. až 24. septembra 2024 sa v Ľubľane (Slovinsko), konalo rokovanie ESPAD Assembly 2024, na ktorom sa zúčastnili PhDr. Alena Kopányiová, PhD., a PaedDr. Robert Tomšik, PhD., za Slovensko. Úvodné prejavy kľúčových predstaviteľov slovinského verejného zdravotníctva a univerzitnej medicíny zdôraznili význam výskumu adolescentného užívania návykových látok.

V rámci rokovania prebehli prezentácie o aktuálnom stave projektu ESPAD a diskutovali sa otázky spojené so zberom dát, prechodom na online formu dotazníkov a skúsenosti s výzvami v tejto oblasti. Dôraz bol kladený na nové výskumné práce, ktoré sa zaoberali súbežným užívaním alkoholu a kanabisu, ako aj vzťahom medzi užívaním psychoaktívnych látok a samovražednými pokusmi medzi mladistvými.

Rokovanie sa zameralo aj na efektívnejšie šírenie dát projektu ESPAD a prípravu na významné medzinárodné konferencie. Informácie zo zberu dát ESPAD 2024 budú využité na vylepšenie metodiky výskumu a optimalizáciu online prieskumov, čo prispeje k lepšiemu porozumeniu trendov v užívaní látok a ich dopadom na duševné zdravie mladistvých. Ďalšie zhromaždenie sa uskutoční v máji 2025 v Lisabone, hostiteľom bude EUDA.

O ESPAD-e:

Školské prieskumy patria medzi kľúčové indikátory, ktorých sledovanie na národnej úrovni členských krajín EÚ podporuje Európske monitorovacie centrum pre drogy v Lisabone. K školským prieskumom tohto druhu patrí aj ESPAD: Projekt európskeho školského prieskumu o alkohole a iných drogách („European School Survey Project on Alcohol and other Drugs“), ktorý sa na Slovensku konal po ôsmy raz na jar roku 2024. Projekt ESPAD sa začal v polovici 90. rokov 20. storočia z iniciatívy výskumníkov zo švédskej Rady pre alkohol a drogy (CAN). Podporovala ho aj ministerská skupina pre boj proti obchodovaniu s drogami Pompidou Group pri Rade Európy. Od roku 2012 tento prieskum koordinuje Európske monitorovacie centrum pre drogy (EMCDDA).

Projekt ESPAD predstavuje jeden z najrozsiahlejších a najkomplexnejších školských prieskumov zameraných na problematiku užívania psychoaktívnych látok medzi mládežou v Európe. Jeho hlavnou ambíciou je zhromaždiť systematické a porovnateľné údaje o spotrebe alkoholu, tabaku, nelegálnych drog a ďalších rizikových látok medzi adolescentmi. Táto iniciatíva umožňuje nielen sledovanie trendov v správaní mladých ľudí, ale aj identifikáciu nových výziev a problémov spojených s užívaním návykových látok, ktoré môžu byť základom pre tvorbu efektívnych preventívnych opatrení na národnej a európskej úrovni. Význam projektu ESPAD spočíva aj v jeho dlhodobosti a opakovateľnosti. Vďaka pravidelnému zbieraniu údajov každých päť rokov poskytuje prieskum jedinečnú možnosť sledovať, ako sa mení správanie mládeže vo vzťahu k užívaniu návykových látok, a to v kontexte dynamických spoločenských a kultúrnych zmien. Výsledky prieskumu sa stávajú cenným zdrojom informácií pre odborníkov z rôznych oblastí, vrátane výskumníkov, psychológov, pedagógov a pracovníkov v oblasti verejného zdravia.

Na Slovensku má projekt ESPAD dlhoročnú tradíciu a jeho implementácia prináša detailný prehľad o situácii v užívaní návykových látok medzi mladistvými. Účasť Slovenska na tomto medzinárodnom prieskume umožňuje porovnávanie výsledkov so situáciou v iných európskych krajinách, čo je kľúčové pre pochopenie špecifík slovenského prostredia v rámci širšieho európskeho kontextu. Vďaka rigoróznemu výberovému procesu a dôkladnej metodológii sa ESPAD stal spoľahlivým nástrojom na hodnotenie rozsahu a charakteru užívania psychoaktívnych látok medzi mladistvými. Tento prieskum nielen odhaľuje prevalenciu užívania rôznych látok, ale tiež skúma faktory, ktoré môžu ovplyvňovať rizikové správanie, ako sú sociálne a rodinné podmienky, vplyv vrstovníkov, či dostupnosť návykových látok.

Okrem toho prieskum ESPAD poskytuje dôležité údaje o postojoch mládeže k užívaniu návykových látok, ktoré môžu slúžiť ako východiskový bod pre efektívne preventívne programy zamerané na znižovanie rizika užívania týchto látok. Získané údaje tak prispievajú k lepšiemu porozumeniu toho, ako mladí ľudia vnímajú riziká spojené s užívaním návykových látok a aké sú ich motívy pre toto správanie. Celkový prínos projektu ESPAD spočíva nielen v mapovaní aktuálneho stavu, ale aj v predvídaní budúcich trendov a v návrhoch opatrení na zlepšenie zdravia a bezpečnosti mladých ľudí v Európe. Prieskum tak hrá kľúčovú úlohu v prevencii užívania návykových látok a v ochrane verejného zdravia, pričom jeho výsledky sú nevyhnutné pre formulovanie informovaných politík a stratégií na národnej i medzinárodnej úrovni.

Slovensko sa začalo zúčastňovať na európskom výskume ESPAD (European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs) v roku 1995, čím sa pripojilo k rozsiahlemu projektu monitorovania užívania alkoholu, tabaku a nelegálnych drog medzi mládežou vo veku 15 až 16 rokov. Projekt ESPAD, ktorý bol iniciovaný v spolupráci s rôznymi európskymi krajinami, sa zameriava na získavanie porovnateľných údajov o správaní mladých ľudí a účinnosti preventívnych programov. Na Slovensku je za koordináciu a realizáciu tohto výskumu zodpovedný Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP), avšak počas vývoja a zberu jednotlivých fáz prieskumu bolo do realizácie prieskumov ESPAD zapojených niekoľko ďalších vyznaných inštitúcií, ako napríklad: Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), či Katedra psychológie Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. Okrem toho, v zbere dát a analýze výsledkov zohráva kľúčovú úlohu aj Ministerstvo školstva Slovenskej republiky, ktoré zabezpečuje participáciu školských zariadení a ich spoluprácu pri realizácii prieskumov.

Zdieľať:

Prihlásenie / Registrácia

Ste prihlásený/á

Nemáte ešte vytvorený účet? Zaregistrujte sa.