Film „Keď život chutí“ otvára tému obezity cez príbeh dvanásťročného dospievajúceho chlapca Benjamína Pipetka. Detskému divákovi aj jeho rodičovi pomáha film uvedomiť si rizikové a ochranné faktory duševného zdravia. Animovaný film sa venuje aktuálnej problematike obezity a otvára mnohé témy na diskusiu, skrz správanie jednotlivých postáv a dejové línie. Príkladom nie je len správanie telocvikára, ktorý na váhu detí nevhodne poukazuje, ale aj konanie starších chlapcov zo školy a tiež fakt, že zmeny je potrebné robiť predovšetkým kvôli sebe a nie kvôli iným. Animovaná filmová novinka „Keď život chutí“ bude mať premiéru 17.10.2024.
Obezita ako globálny zdravotný problém sa stále viac dotýka detí a dospievajúcich. Fyzické a duševné zdravie sú navzájom prepojené a ovplyvňujú sa. Zlá fyzická kondícia a rôzne zdravotné ťažkosti majú negatívny vplyv na psychiku.
Rizikovými faktormi sú životné okolnosti, udalosti a vrodené náchylnosti na choroby, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť problémov duševného zdravia. Ochranné faktory nám naopak pomáhajú si dobré duševné zdravie napriek životným ťažkostiam zachovať. Ochrannými faktormi sú vo všeobecnosti najmä stabilné a podporujúce vzťahy s rodičmi, ale aj učiteľmi, bezpečné a podporujúce školské prostredie, prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti, pozitívne vzťahy s rovesníkmi, odolnosť a dobré sociálne zručnosti.
Ben vo filme, hoci má rozvedených rodičov, má s oboma pozitívny vzťah a oni majú korektné vzájomné vzťahy. Nebagatelizujú problém, spoločne sú mu oporou a podieľajú sa na riešení nadváhy (návšteva nutričného špecialistu, úprava stravy a pod.). Ben má stabilné zázemie, okolo seba priateľov, túžbu dosiahnuť úspech s kapelou, má zmysel pre humor a nadhľad, ktoré mu všetko pomáhajú zvládať.
Animovaný film sa venuje aktuálnej problematike a otvára mnohé témy na diskusiu, skrz správanie jednotlivých postáv a dejové línie. Príkladom je správanie telocvikára, ktorý nevhodne na váhu poukazuje, konanie starších chlapcov zo školy, tiež fakt, že zmeny je potrebné robiť predovšetkým kvôli sebe a nie kvôli iným.
Ochranné faktory, ktoré hlavná postava má, ako stabilné a podporujúce vzťahy a sociálne zručnosti, pomohli pozitívnemu koncu príbehu. Takto postavený dej pomáha detskému divákovi zachovať si nádej, že ťažkosti sa dajú zvládnuť. Pozitívne hodnotíme aj to, že zobrazenie problematiky obezity je v príbehu pomerne reálne a film nepodporuje rôzne predsudky, ktoré o obezite bežne vznikajú.
Pre rodiny s deťmi sa film môže stať odrazovým mostíkom pre rozhovor. Môžu sa spolu rozprávať o vzájomnom vzťahu, o tom, ako rodičia deti vedia podporiť v zvládaní ich vlastných ťažkostí, čo im samým pomáha vyrovnávať sa s náročnými životnými situáciami, o vzťahoch v škole, s učiteľmi, s rovesníkmi. Rodičia môžu pomôcť deťom uvedomiť si aj to, čo je ubližujúce a čo podporné správanie voči deťom s podobnými, či inými ťažkosťami.