V digitálnej ére, kde nás denne zaplavuje množstvo informácií, je schopnosť kriticky myslieť nevyhnutná. Dezinformácie, falošné správy a skreslené fakty, ak sa voči nim nevieme aktívne brániť, vplývajú na naše rozhodovanie, názory a pohľad na svet. Kritické myslenie je kľúčovou zručnosťou pre náš osobný rozvoj, duševnú pohodu, samostatnosť a odolnosť voči manipuláciám.
Ako však rozoznať pravdu od mýtu? Prečo náš mozog niekedy „skočí na lep“ nepravdivým tvrdeniam? A ako nás môže škola pripraviť na to, aby sme vedeli rozpoznať skreslené informácie?
Odpovede na tieto otázky prináša PhDr. Ľubomír Tichý – odborník na prevenciu rizikového správania a rozvoj kritického myslenia. Vo svojej prednáške na online konferencii 3xKaM s názvom “Kritické myslenie ako prevencia duševnej nepohody” ponúka návod na to, ako sa vyhnúť kognitívnym pascám a nenechať sa oklamať.
Dozviete sa:
- Čím sa líši kritické myslenie od bežného?
- Prečo je tak ľahké uveriť mýtom a mylným tvrdeniam?
- Akú úlohu hrá náš mozog pri interpretácii informácií?
- Ako môže škola podporiť rozvoj kritického myslenia?
.
PhDr. Ľubomír Tichý, riaditeľ Centra poradenstva a prevencie v Banskej Bystrici a momentálne pôsobí aj ako ambasádor národného projektu „Systémová podpora duševného zdravia a prevencie detí, žiakov a študentov cez systém poradenstva a prevencie“. Čerpá z takmer 30 ročnej praxe s deťmi a mládežou. Vďaka jeho skúsenostiam a praktickým radám môžete aj vy zlepšiť svoje schopnosti argumentovať, hodnotiť informácie a robiť lepšie rozhodnutia.
Záznam prednášky je dostupný TU:
Objavte, ako môžete podporiť kritické myslenie nielen u seba, ale aj u svojich detí či žiakov.
Pravidelne sledujte Facebook a YouTube kanál VÚDPaP a nenechajte si ujsť ďalšie inšpiratívne prednášky z konferencie 3xKaM.