Búrajme bariéry: Bez strachu k psychológovi. Podpora, výzvy a príklady z praxe na vysokých školách 

Na konferencii 3xKam, ktorú organizoval Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie, sa koncom novembra uskutočnila pútavá panelová diskusia na tému duševného zdravia vysokoškolských študentov. Odborníčky z poradenských centier sa podelili o svoje skúsenosti, odporúčania a osvedčené postupy, ktoré pomáhajú študentom prekonávať náročné obdobia počas štúdia. Hovorili tiež o tom, s akými problémami sa na nich študenti najčastejšie obracajú. 

Prečo študentky a študenti nevyhľadávajú pomoc?  

Dáta ukazujú, že mnohí študenti sa stretávajú s predsudkami a obavami z návštevy psychológa. Až 57 % z nich radšej rieši svoje problémy s rodinou alebo priateľmi, zatiaľ čo 50 % sa snaží nájsť riešenia svojpomocne, pretože si nie sú istí, či je ich problém dostatočne relevantný na oslovenie odborníka. Tieto bariéry bránia mnohým mladým ľuďom získať potrebnú podporu a pomoc.   

Ako univerzity pomáhajú študentom? 

Odborníčky v diskusii predstavili rôzne programy a služby, ktoré univerzity na Slovensku aktuálne ponúkajú:  

  • Buddy programy rovesníckej podpory.  
  • Špecifická pomoc pre zahraničných študentov, ktorí často čelia jazykovým bariéram a kultúrnym rozdielom.  

 

Posolstvo odborníkov:
Panelistky, medzi ktorými boli psychologičky a špecialistky ako Mgr. Anna Kudjaková, Mgr. Lenka Hudáková, PhD., Miroslava Molnár Ľachká, MSS, a Mgr. Paulína Severíniová, zdôraznili dôležitosť starostlivosti o duševné zdravie. Študentom odkázali: „Nebojte sa požiadať o pomoc. Podpora je na dosah ruky!“  

Záznam z panelovej diskusie si môžete pozrieť TU.

Pravidelne sledujte naše sociálne siete a objavte ďalšie zaujímavé diskusie z konferencie 3×KaM.  

Kto sú naše odborníčky? 

Mgr. Lenka Hudáková, PhD. pôsobí ako psychologička v Univerzitnom poradenskom centre Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Počas štúdia absolvovala viacero výskumných pobytov v zahraničí (Litva, Česká republika, Portugalsko). Pracovala na krízových linkách pomoci (LDD, IPčko). Vyštudovala jednoodborovú psychológiu, doplnkové pedagogické štúdium v odbore učiteľstvo predmetu psychológia a získala doktorský titul v odbore sociálna psychológia a psychológia práce.   

Miroslava Molnár Ľachká, MSS je lektorkou medzikultúrnej komunikácie a pridružených tém diverzity a inklúzie v Poradenskom centre STU. Externe spolupracuje s medzinárodnými firmami, mimovládnymi organizáciami a miestnymi samosprávami ako trénerka a konzultantka stratégií diverzity a inklúzie v medzinárodných tímoch. Medzikultúrnu komunikáciu študovala na univerzite vo fínskom Jyväskylä. Zahraničnú prax si budovala najmä vo Francúzsku, kde pracovala pre SIETAR Europa („Society for Intercultural Education, Training, and Research“).  

Mgr. Paulína Severíniová je liečebnou pedagogičkou a psychoterapeutkou pracujúcou pod supervíziou. Pôsobí na Univerzite Komenského, kde poskytuje poradenstvo študentom a zamestnancom školy. Vďaka psychoterapeutickému výcviku v proces-orientovanej psychológii využíva prístup, ktorý sa zameriava na hlbšie porozumenie vnútorných procesov a na osobný rast klientov. V minulosti organizovala terapeutické výcviky pre odborných zamestnancov pracujúcich v školstve, i pre VÚDPaP. Má tiež terapeutickú históriu, najmä v pomoci deťom s poruchami senzorickej integrácie, v ktorej má špecializovaný výcvik.   

Mgr. Anna Kudjaková pôsobí ako špeciálna pedagogička vo VÚDPaP, v rámci realizácie Národného projektu Systémová podpora duševného zdravia a prevencie detí, žiakov a študentov cez systém poradenstva a prevencie. V rámci svojich pracovných skúseností pôsobila na medzinárodnej škole v Bratislave, dlhodobejšie sa venovala diagnostickému procesu, poradenstvu a podpore rodín s deťmi s autizmom, a taktiež terapiám a intervenciám pre deti a žiakov s poruchami autistického spektra. Zúčastnila sa študijných pobytov v Česku, Fínsku a absolvovala pracovnú stáž v Severnom Írsku, kde získala cenné skúsenosti pre podporu dospelých klientov s rôznymi druhmi zdravotného znevýhodnenia v rámci komunitného života.  

Zdieľať:

Prihlásenie / Registrácia

Ste prihlásený/á

Nemáte ešte vytvorený účet? Zaregistrujte sa.