Dňa 20. novembra 2024 sa v priestoroch The Spot uskutočnila oslava 5. výročia občianskeho združenia EDI Slovensko a ich projektu Chuť žiť. Zúčastnili sme sa jej aj my za Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP), aby sme mohli načerpať podnety a inšpirácie pre našu prácu v oblasti duševného zdravia.
Zakladatelia, partneri a spolupracovníci EDI Slovensko si počas podujatia pripomenuli päť rokov intenzívnej práce a pomoci ľuďom s poruchami príjmu potravy a ich rodinám. Od prvotnej myšlienky až po vybudovanie rešpektovanej inštitúcie dokázali vytvoriť sieť podpory a starostlivosti, ktorá v spolupráci s odborníkmi ponúka pomoc nielen jednotlivcom, ale aj ich blízkym. Okrem toho združenie aktívne pôsobí v oblasti prevencie prostredníctvom realizácie jednorazových workshopov a vytvorením komplexného preventívneho programu pre školy, pričom veľkú pozornosť venuje vzdelávaniu odborných a pedagogických zamestnancov.
Podujatie „Bez filtra“: Destigmatizácia a inšpirácie
Po oslave nasledovalo osvetové podujatie pre verejnosť s názvom Bez filtra, ktoré prinieslo sériu inšpiratívnych príbehov. Mladí ľudia zdieľali svoje skúsenosti a ukázali, že prejaviť zraniteľnosť neznamená byť slabý. Diskutovalo sa o témach, ako zvládať panické ataky, úzkosť či stres, ako žiť s obsedantno-kompulzívnou poruchou, alebo kde nájsť silu pri závažných ochoreniach. Podujatie sa dotklo aj otázok identity – ako byť sám sebou a prijať svoju jedinečnosť.
Podpora duševného zdravia vo VÚDPaP
Témy ako poruchy príjmu potravy a bodyimage považujeme vo Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie za mimoriadne dôležité. Aj preto v rámci národného projektu Duševné zdravie a prevencia pripravujeme preventívny program Za zrkadlom: Bodyimage a sebaponímanie. Tento program vychádza z výskumov a skúseností odborníkov, ktorí zaznamenávajú rastúci počet mladých ľudí, trápiacich sa otázkami vzhľadu, krásy a negatívneho vnímania vlastného tela. Program sa bude zameriavať na posilnenie sebaprijatia, podporu pozitívneho sebaobrazu a prijatia vlastného tela, na uvedomovanie si jeho funkcií a budovanie pozitívneho vzťahu k sebe samému. Hoci program priamo nerozoberá problematiku porúch príjmu potravy, jeho cieľom je podporiť sebaúctu a zdravé sebaponímanie, ktoré sú protektívnymi faktormi a môžu pomôcť predchádzať daným poruchám.
Sme vďační za možnosť zúčastniť sa tejto inšpiratívnej udalosti a veríme, že spoločnými silami dokážeme ďalej šíriť osvetu v oblasti duševného zdravia mladých ľudí, a to aj v téme budovania pozitívneho sebaobrazu a zdravého vzťahu k sebe samému.