Deeskalačné techniky v Bratislave

Deeskalačné techniky a nenásilná sebaobrana v systéme ŠVZ:

 Vyhrotené a krízové situácie v špeciálnom výchovnom zariadení prichádzajú často celkom nečakane, a nikdy o ne nie je núdza. Kto by nechcel mať v talóne „nástroje“ na ich efektívne zvládnutie? Dvojdňový workshop, ktorý sme pre Vás v tejto súvislosti pripravili, ponúka presne niečo také – praktické zručnosti a vedomosti, ktoré umožnia zvládať náročné situácie, konflikty, verbálne a fyzické útoky. Školenie je navrhnuté tak, aby zvýšilo bezpečnosť, zlepšilo pracovné prostredie a podporilo psychickú pohodu a sebavedomie zamestnancov reedukačných, diagnostických centier a liečebno-výchovných sanatórií.

 

Konkrétny obsah vzdelávania zahŕňa:

  • Zvýšenie povedomia o náročných situáciách a konfliktoch: Porozumieť rôznym typom náročných situácií a konfliktov. Rozpoznať indikátory plánovaného aj spontánneho útoku resp. hrozby.
  • Rozvoj a skvalitňovanie kooperácie medzi pracovníkmi v konfliktných situáciách na pracovisku. Hlbšie porozumenie individuálnym aj skupinovým psychickým/ fyzickým limitom.
  • Zvládanie verbálnych útokov: Naučiť sa rozpoznávať a správne reagovať na verbálne útoky. Osvojiť si praktické techniky na zvládanie stresových situácií a verbálnych konfrontácií.
  • Podpora psychického zdravia a wellbeing zamestnancov: Poskytnúť techniky psychologickej prvej pomoci pre kolegov po náročných situáciách.
  • Praktické nácviky a simulácie: Zlepšiť praktické zručnosti prostredníctvom modelových situácií a simulácií.
  • Efektívne využitie priestorových podmienok a improvizovaných predmetov pre zvýšenie šancí v riešení konfliktnej situácie na pracovisku.
  • Osvojenie dôležitosti minimalizácie fyzických a psychických následkov konfliktu/útoku.

 

Toto vzdelávanie je vhodné pre všetkých zamestnancov špeciálnych výchovných zariadení:

manažment, odborných a pedagogických zamestnancov špeciálnych výchovných zariadení (reedukačné centrá, diagnostické centrá, liečebno-výchovné sanatóriá).

 

Lektor:

Mgr. Martin Valach

Vyštudoval odbor sociálna práca na univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.

  • Zaoberá sa výcvikom deeskalačných techník a šetrnej sebeobrany, ktorú sa snaží stále rozvíjať a prispôsobovať pre konkrétne cieľové skupiny.
  • Venuje sa vzdelávaniu učiteľov a odborných zamestnancov vo viacerých témach (rozvoj kritického myslenia, subkultúry mládeže, prevencia extrémizmu a pod.).
  • Pracuje ako sociálny pedagóg v CPP, zameriava sa na prevenciu rizikového správania v školskom prostredí.
  • Viac ako 16 rokov sa venuje thajskému boxu – posledné roky aj v pozícii trénera. 
  • Absolvoval výcvik krízovej intervencie a reálnej sebaobrany. 

 

Miesto, termín a čas konania :

Diagnostické centrum Bratislava, Slovinská 1, 821 04 Bratislava

03.07. 2025 – 04.07. 2025, od 9:00 h – 15:00 h

Počet účastníkov:

Počet účastníkov je vzhľadom na charakter vzdelávania limitovaný na max 24.

Prihlásiť sa môžete do 26.06. 2025 prostredníctvom prihlasovacieho linku:

https://forms.office.com/e/Vwx4bbFxxc

Napadlo Vám niekedy, ako vzniká stres? Čo nás stresuje? Ako sa prejavuje stres? Je stres dobrý? Má stres fázy? Aké? Kedy je to už vážne? Podľa čoho viem, že som v strese ja alebo moje okolie? Čo je syndróm vyhorenia? Aké sú indikátory syndrómu vyhorenia?

Odpovede na tieto otázky môžete získať na našom workshope. A nielen odpovede na otázky. Workshop Vám ponúkne aj osvedčené odporúčania a tipy či triky ako zvládnuť stres a nepodľahnúť mu. Môžete sa zoznámiť s rôznymi typmi relaxácii, meditácie, mindfulness, správnym dýchaním ako prevenciou proti vyhoreniu.

Cieľom workshopu je poukázať na skutočnosť, že prežívanie stresu je reakcia na situáciu, ktorú dokážeme korigovať a zároveň sa pozrieť na možnosti prežívania stresu a tiež možnosti vhodného riešenia. Účastník odíde s vedomosťami o tom, aké sú prejavy stresu a vyhorenia, aké sú konkrétne znaky prežívanie stresu a vyhorenia, kde a ako sa posúvať v rámci prevencie stresu a vyhorenia.

Priebeh workshopu je zážitkový, interaktívny, účastníci si vyskúšajú Dotazník stresu a vyhorenia, rôzne aktivity, copingové karty, relaxačné techniky, biofeedback.

Lektorka:

PhDr. ANETA VANČOVÁ PhD., MCC psychologička, koučka, lektorka

Vyštudovala magisterský stupeň jednoodborovej psychológie na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave so špecializáciou na sociálnu a pracovnú psychológiu. Postgraduálny stupeň (PhD., PhDr.) získala v odbore psychológia. Venuje sa príprave a vedeniu rozvojových programov pre rôzne pracovné pozície, vrátane manažérskych. Taktiež sa venuje aplikácii osobnostnej a výkonovej psychodiagnostiky v procese výberu a rozvoja ľudských zdrojov. Je medzinárodne certifikovaný používateľ Hoganovej diagnostiky a medzinárodne certifikovaný kouč pre jednotlivcov a tímy (MCC – Master Certified Coach – najvyšší stupeň, traja na SR), atestovaný pracovný a organizačný psychológ, psychoterapeut a akreditovaný lektor.

Počet účastníkov:

Počet účastníkov je vzhľadom na charakter vzdelávania limitovaný na 12

Miesto, termín a čas konania:

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie, Račianska 62, Bratislava (zasadačka na 1. poschodí), prezenčná forma, workshop

03. – 04.06. 2025, od 9:00 h – 15:00 h

Link na prihlasovanie: 

https://forms.office.com/e/M3FfksUYG8

Prihlásenie / Registrácia

Ste prihlásený/á

Nemáte ešte vytvorený účet? Zaregistrujte sa.