„Rodič a dieťa s poruchami správania – súperi alebo partneri?“

Na otázku, kto sú klienti špeciálnych výchovných zariadení, zvyčajne odpovedáme, že sú to deti s poruchami správania. Ale naozaj sú to „len“ deti? Deti prichádzajú do ŠVZ z určitého prostredia. A presne to isté prostredie na nich čaká, kým sa vrátia po absolvovaní povinnej intervencie. Že intervenciou by malo prejsť aj prirodzené prostredie dieťaťa, nie je žiadna nová myšlienka, v „kuloároch“ o tom diskutujeme dávno. Máme však v zálohe všelijaké „ale“, z ktorých mnohé ani nie sú výhovorkami. Možnosti sú obmedzené, ale neplatí, že neexistuje žiadna možnosť, ako tento dôležitý proces – pracovať s prostredím dieťaťa – realizovať.

Ak Vás zaujíma, ako na to, či ako to robia inde, príďte na workshop, ktorý sa venuje práve možnostiam práce s prirodzeným prostredím dieťaťa – rodinami, náhradnými rodinami alebo centrami pre deti a rodinu.

 

Pre koho je toto vzdelávane určené?

Tento workshop je vhodný pre vedúcich a odborných zamestnancov špeciálnych výchovných zariadení – reedukačných centier, diagnostických centier, liečebno-výchovných sanatórií (riaditelia, vedúci vychovávatelia, vedúci školy, liečební pedagógovia, špeciálni pedagógovia, sociálni pedagógovia, psychológovia).

Na vzdelávaní sa oboznámite s formami práce s rodinou dieťaťa umiestneného v ŠVZ, možnosťami a zdôvodnením vybraných postupov skupinovej práce s rodičmi, resp. zákonnými zástupcami detí s poruchami správania.

 

Obsahom vzdelávania je edukačná a zážitková skúsenosť s týmito témami:

  • Rodič a dieťa v súčasnom svete.
    Rodina a dieťa s poruchami správania – súper alebo partner?
  • Dieťa v prevýchovnej inštitúcii.
  • Rodič – súčasť (pre)výchovného procesu.
  • Štýly výchovy v rodine.
  • Rodičovská skupina ako priestor pre zdieľanie príbehu, reflexiu príbehu iných, sebaobjavovanie, edukáciu a rozvíjanie rodičovských kompetencií.

 

Súčasťou programu je test identifikácie výchovných štýlov rodiča, a tiež praktické aktivity zamerané na spoluprácu v nukleárnej rodine a na budovanie kohézie rodičovskej skupiny.

 

Workshop vedie skúsená dvojica lektorov:

Mgr. Ľubica Murínová a doc. PhDr. Albín Škoviera, PhD.

 

Mgr. Ľubica Murínová, špeciálna pedagogička, pracuje 35 rokov v Diagnostickom

centre v Bratislave, z toho 22 rokov na vedúcej pozícii. Absolvovala Výcvik SUR –

komunitný výcvik v skupinovej psychoterapii, vzdelávanie a supervíziu pre prácu na

linkách dôvery, vzdelávanie preventívno-terapeutická spolupráca s rodinou v kríze,

supervízia v pomáhajúcich profesiách. Dlhodobo vedie rodičovské skupiny s doc. Albínom Škovierom.

 

Doc. PhDr. Albín Škoviera, PhD. vyštudoval liečebnú pedagogiku, pracoval

v Diagnostickom centre v Bratislave na pozíciách: vychovávateľ, liečebný pedagóg,

riaditeľ. Bol jedným zo zakladateľov Linky detskej istoty. Od roku 2002 je na akademickej pôde, v súčasnosti pôsobí na Univerzite Pardubice, píše odborné knihy a texty populárnych i menej populárnych piesní. Vedie výcviky, workshopy.

 

Miesto, termín a čas konania:

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP), Račianska 62, Bratislava (zasadačka na 1. poschodí č. 121), prezenčná forma, workshop

29. 04. 2025, od 9:00 h – 15:00 h

 

Počet účastníkov je vzhľadom na charakter vzdelávania limitovaný na max 15.

 

Prihlasovací link:

https://forms.office.com/e/Erb6xgHgmZ

Deeskalačné techniky a nenásilná sebaobrana v systéme ŠVZ

 Vyhrotené a krízové situácie v špeciálnom výchovnom zariadení prichádzajú často celkom nečakane, a nikdy o ne nie je núdza. Kto by nechcel mať v talóne „nástroje“ na ich efektívne zvládnutie? Dvojdňový workshop, ktorý sme pre Vás v tejto súvislosti pripravili, ponúka presne niečo také – praktické zručnosti a vedomosti, ktoré umožnia zvládať náročné situácie, konflikty, verbálne a fyzické útoky. Školenie je navrhnuté tak, aby zvýšilo bezpečnosť, zlepšilo pracovné prostredie a podporilo psychickú pohodu a sebavedomie zamestnancov reedukačných, diagnostických centier a liečebno-výchovných sanatórií.

 

Konkrétny obsah vzdelávania zahŕňa:

  • Zvýšenie povedomia o náročných situáciách a konfliktoch: Porozumieť rôznym typom náročných situácií a konfliktov. Rozpoznať indikátory plánovaného aj spontánneho útoku resp. hrozby.
  • Rozvoj a skvalitňovanie kooperácie medzi pracovníkmi v konfliktných situáciách na pracovisku. Hlbšie porozumenie individuálnym aj skupinovým psychickým/ fyzickým limitom.
  • Zvládanie verbálnych útokov: Naučiť sa rozpoznávať a správne reagovať na verbálne útoky. Osvojiť si praktické techniky na zvládanie stresových situácií a verbálnych konfrontácií.
  • Podpora psychického zdravia a wellbeing zamestnancov: Poskytnúť techniky psychologickej prvej pomoci pre kolegov po náročných situáciách.
  • Praktické nácviky a simulácie: Zlepšiť praktické zručnosti prostredníctvom modelových situácií a simulácií.
  • Efektívne využitie priestorových podmienok a improvizovaných predmetov pre zvýšenie šancí v riešení konfliktnej situácie na pracovisku.
  • Osvojenie dôležitosti minimalizácie fyzických a psychických následkov konfliktu/útoku.

 

Toto vzdelávanie je vhodné pre všetkých zamestnancov špeciálnych výchovných zariadení: manažment, odborných a pedagogických zamestnancov špeciálnych výchovných zariadení (reedukačné centrá, diagnostické centrá, liečebno-výchovné sanatóriá).

 

Lektor:

Mgr. Martin Valach

Vyštudoval odbor sociálna práca na univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.

  • Zaoberá sa výcvikom deeskalačných techník a šetrnej sebeobrany, ktorú sa snaží stále rozvíjať a prispôsobovať pre konkrétne cieľové skupiny.
  • Venuje sa vzdelávaniu učiteľov a odborných zamestnancov vo viacerých témach (rozvoj kritického myslenia, subkultúry mládeže, prevencia extrémizmu a pod.).
  • Pracuje ako sociálny pedagóg v CPP, zameriava sa na prevenciu rizikového správania v školskom prostredí.
  • Viac ako 16 rokov sa venuje thajskému boxu – posledné roky aj v pozícii trénera. 
  • Absolvoval výcvik krízovej intervencie a reálnej sebaobrany. 

 

Miesto, termín a čas konania :

LVS Košice-Barca, Tešedíkova 3, 040 17 Košice-Barca

15.05. 2025 – 16.05. 2025, od 9:00 h – 15:00 h

 

Počet účastníkov:

Počet účastníkov je vzhľadom na charakter vzdelávania limitovaný na max 24.

Prihlásiť sa môžete do 30. 04. 2025 prostredníctvom prihlasovacieho linku:

https://forms.office.com/e/QrSnsVR7h4

Prihlásenie / Registrácia

Ste prihlásený/á

Nemáte ešte vytvorený účet? Zaregistrujte sa.