Život vysokoškolského študenta nie je vždy len o prednáškach a seminároch. Množstvo študentov bojuje s pocitmi preťaženia, stresom, nedostatkom spánku a pochybnosťami o vlastných schopnostiach. Možno to poznáte aj vy – výčitky, že oddychujete; pocit, že „nič neviem“ alebo strach, že to všetko nezvládnete. Nie ste v tom sami.
Na konferencii 3xKaM o tom hovorila Mgr. Judita Malík, klinická psychologička z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie. Jej prednáška priniesla dôležité odpovede na otázky:
- Kedy je čas vyhľadať pomoc?
- Kde môžu študenti získať podporu?
- Ako prebieha psychologická pomoc a čo môže študent očakávať?
Príbeh, ktorý chytí za srdce
Mgr. Judita Malík na konkrétnom príbehu študentky ukázala, aké ťažké je niekedy uveriť v seba samého. Študentka, ktorú nazvala „Jarka“, prešla ťažkou cestou, plnou vnútorných bojov so syndrómom impostor. Ten spôsobuje, že človek nedokáže prijať svoje úspechy, neustále o sebe pochybuje a verí, že „už čoskoro všetci prídu na to, že nič nevie“.
Jej príbeh sa však nekončí beznádejou. Aj vďaka psychologickej podpore Jarka úspešne ukončila štúdium.
Impostor syndróm: Trápi aj vás?
Lektorka vysvetlila, že tieto myšlienky môžu mať korene v detstve, ale ich riešenie je možné. Dôležitý je prvý krok – vyhľadať podporu.
Vysokoškolskí študenti majú niekoľko možností bezplatnej podpory. A nejde len o psychologickú pomoc – poradenské centrá na vysokých školách poskytujú aj podporu v krízových situáciách, mentoring a kariérové poradenstvo či podporu pre študentov so špeciálnymi potrebami.
Ak chcete vedieť viac, pozrite si prednášku Mgr. Judity Malík z konferencie 3xKaM.
O lektorke:
Mgr. Judita Malík je klinická psychologička vo Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie, venuje sa diagnostike, smútkovému poradenstvu, krízovej intervencii, dyadickej vývinovej terapii a terapii hrou. Aktuálne je v dlhodobom psychoterapeutickom výcviku. V minulosti sa venovala tvorbe výkonových a obsahových štandardov pre poradenský systém.