25.9.- 26.9.2019 sa konala konferencia „Trauma v detstve…čo ďalej“, ktorú organizovalo Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny a Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch. Počas dvojdňového rokovania sa účastníci mohli oboznámiť so súvislosťami medzi všetkými formami traumatizácie, spôsobenými násilím a zanedbávaním zažitým v detstve a psychickými a psychosomatickými syndrómami, pozorovateľnými v dospelosti, ktoré v úvode konferencie zadefinovali hlavní rečníci: Prof. doc. MUDr. Jozef Hašto, PhD., MUDr. Natália Kaščáková, Mgr. Hana Bednaříková, PhDr. Alena Dobrotková. Zo zahraničných účastníkov zaujal Dr. Ewald Filler z Rakúska svojím príspevkom „Mnoho tvárí násilia“. Prof. Marian Tokar, PhD. z Ukrajiny priblížil sociálno – psychologické dôsledky vojnového konfliktu na Ukrajine na deti a možnosti riešenia tráum z vojny.
PhDr. Eva Smiková, PhD. a PhDr. Alena Kopányiová, PhD. sa na konferencii predstavili s príspevkom „Trauma u detí v kontexte znaleckého dokazovania“, kde analyzovali prípady, posudzované v rámci znaleckého dokazovania sexuálneho zneužívania detí. Na základe zaujímavých kazuistík prezentovali metódy zisťovania, formy prejavov traumy v jednotlivých vývinových obdobiach detského veku a možnosti znalcov v prístupe k traume.
Konferencia prispela k multirezortnému prepojeniu odborníkov: lekárov, psychológov, sociálnych pracovníkov, mediátorov a i. k závažnej problematike traumy v detskom veku.