Na konferencii vystúpi aj psychoanalyticky orientovaný detský psychiater a psychoterapeut MUDr. Peter Pöthe, ktorého témou bude Frustrácia ako nástroj psychickej odolnosti

Výchova detí bez pocitu nedostatku je ideálom starostlivosti niekoľkých rodičovských generácií. Väčšina súčasných matiek a veľká časť otcov sa snaží odstraňovať z prežívania detí nielen rôzne bacily a alergény, ale aj psychický stres a tzv. negatívne emócie ako frustráciu, hnev a závisť. Deje sa to často na úkor ich zdravého partnerského vzťahu a osobného rozvoja. Zatiaľ čo úzkosť a zloba sú popierané alebo projikované do „zlých“ spolužiakov, učiteľov, alebo do druhého rodiča, dieťa musí svoje komplexné a diferencované emočné zažívanie štepiť na dobro a zlo, podobne ako celú svoju osobnosť. V terapeutickej praxi tak zažívame deti, ktoré nielenže nedokážu regulovať svoj stres, ale o ňom a o jeho možných zdrojoch nevedia ani premýšľať. Chlapčekovia a dievčatká akéhokoľvek veku tak psychicky kolabujú, alebo sú dokonca reálne traumatizované v situáciách, ktoré prináša bežný život, sociálne vzťahy a výzvy dnešnej komplikovanej doby. Terapeut, podobne ako rodič, v týchto prípadoch hľadá hranicu medzi frustráciou a psychickým stresom, ktorý podporuje psychický vývin a psychickú odolnosť, a stresom, ktorý vedie k nefunkčným psychickým obranám, vrátane disociácie a poruchám osobnej identity.

Aké sú osobné a spoločenské prejavy nedostatočnej psychickej odolnosti a ako ju môže podporiť výchova, vzdelávanie alebo terapia? Sú psychiatrické diagnózy v detskom a dospievajúcom veku známkou nedostatočnej podpory psychického vývinu, alebo predčasným prejavom nejakej duševnej poruchy? Na tieto a ďalšie otázky sa bude snažiť odpovedať z perspektívy vývinových teórií a konkrétnych prípadov z jeho terapeutickej praxe.

MUDr. Peter Pöthe pôsobí ako psychoanalyticky orientovaný detský psychiater a psychoterapeut v súkromnej praxi, organizuje a vedie výcviky detskej psychoterapie v ČR a SR. Je autorom piatich monografií a desiatok článkov, pričom posledná kniha vyšla v r. 2022 v nakl. Portál s názvom „Vývojová a vztahová psychoterapie dětí“. Žije a tvorí v Prahe.

Prednáška s názvom Frustrácia ako nástroj psychickej odolnosti sa bude konať v piatok 17.3.2023 od 11:00 do 11:45 v Hoteli Tatra v Bratislave. Ďakujeme za veľký záujem, kapacita konferencie sa naplnila.

 

Zdieľať:

Prihlásenie / Registrácia

Ste prihlásený/á

Nemáte ešte vytvorený účet? Zaregistrujte sa.