Dňa 11.10.2024 sa v Bratislave konala medzinárodná konferencia “HoDeKoProM – Konferencia o dezinformáciách a mediálnej gramotnosti u mladých ľudí”, ktorú organizoval Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie v spolupráci s Masarykovou univerzitou v Brne. Cieľom konferencie bolo priniesť poznatky odborníkov a odborníčok venujúcich sa téme dezinformácií odbornej verejnosti a zároveň prezentovať výsledky z mapovania skúseností mladých ľudí s HoDeKoProM.

Pozrite si, ako sme sa mali na konferencii HoDeKoProM.

Fotky z konferencie si môžete pozrieť TU.

Predstavenie lektoriek a lektorov konferencie:

Konferenciu HoDeKoProM otvorí Doc. PaedDr. Vladimíra Čavojová, PhD. prednáškou s názvomKto sú naši nepriatelia? Motivované myslenie a kognitívna lenivosť pri podliehaní dezinformáciám“.

Prednáška bude venovaná dôvodom podliehania dezinformáciám (konšpiračné teórie/fake news). Vplývajú na ľudí skôr automatické, intuitívne procesy a nezapájajú dostatočne analytické myslenie (kognitívna lenivosť)? Alebo skôr interpretujú informácie zaujatým spôsobom podľa svojich ideologických alebo hodnotových presvedčení (motivované myslenie)? Existuje asymetria v podliehaní dezinformáciám podľa hodnotovej orientácie? Je možné presvedčenie človeka o pravdivosti dezinformácií meniť?

Doc. PaedDr. Vladimíra Čavojová, PhD. je vedeckou pracovníčkou a zástupkyňou riaditeľa Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV, v.v.i.. Vo svojom výskume sa zameriava na skúmanie rôznych druhov nepodložených presvedčení, vedeckého myslenia a spôsobov znižovania šírenia dezinformácií. Okrem výskumu a písania vedeckých článkov sa venuje aj popularizácii vedy. Získala Cenu Slovenskej akadémie vied, napísala alebo editovala niekoľko populárno-vedeckých kníh a organizovala prednášky a workshopy pre širokú verejnosť o intuitívnom myslení a šírení dezinformácií. V súčasnosti učí aj na Trnavskej Univerzite.

Ako viesť žiakov k bezpečnému používaniu sociálnych sietí? Mgr. Vladimír Šnídl uvedie prednášku na túto tému, v rámci ktorej sa bude zaoberať fungovaním platformy TikTok a mechanizmami šírenia dezinformácií. Budú poskytnuté cenné praktické rady, ako na tieto výzvy efektívne reagovať.

Mgr. Vladimír Šnídl je novinárom Denníka N, autorom knihy Pravda a lož na Facebooku a spoluautorom viacerých vzdelávacích príručiek o sociálnych sieťach.

Na konferencii HoDeKoProM Mgr. Michal Kaderka uvedie prednášku o projekte Akadémia mediálneho vzdelávania – ako pomáha tým, ktorí začínajú s mediálnym a informačných vzdelávaním. AMV je výnimočná benchmark skúsenosť a príležitosť ako získať dôležité vedomosti a zručnosti pri rozvíjaní mediálnej výchovy v Českej republike.

Mgr. Michal Kaderka vyučuje mediálnu výchovu na pražskom Gymnáziu Paměti národa a budúcich učiteľov na Karlovej univerzite v Prahe. Úzko spolupracuje so Seznam.cz, pre ktorý vedie aktivity na podporu mediálneho vzdelávania, ako sú webináre Zoznámte sa s médiami, Festival mediálneho vzdelávania a Akadémia mediálneho vzdelávania, ktorá pomáha učiteľom začínajúcim s mediálnym vzdelávaním. Z pozície externistu pre ministra vnútra Českej republiky má na starosti rozvoj mediálneho vzdelávania učiteľov. Zároveň pomáha školám s implementáciou mediálneho vzdelávania do výuky. Získal viacero ocenení za webstránku www.svetmedii.info, kde zverejnil otvorenú učebnicu Svět médií.

Mgr. Tereza Kráčmarová je predsedníčkou spolku Fakescape a má na starosti koordináciu celej organizácie. Študovala žurnalistiku a mediálne štúdiá v Brne a politológiu na magisterskom stupni. Zároveň dokončuje magisterský odbor informačné štúdiá a knihovníctvo so špecializáciou na technológie vo vzdelávaní. Pracovala ako externistka v Českom rozhlase pre spravodajský web iRozhlas.cz a venovala sa komunikácii s mládežou v Európskom parlamente. Absolvovala stáž v estónskej organizácii Shokkin, kde vyvíjala vzdelávacie hry pre mládež.

Mgr. Natália Babicová pracuje v organizácii digiQ siedmy rok. Začínala ako dobrovoľníčka pre prácu s mládežou, neskôr sa začala venovať externej komunikácii organizácie a lektorovaniu v rámci programu Cyber4Kids. Jej primárnymi témami sú: podpora kritického myslenia, prevencia hoaxov a nenávistných prejavov. Má skúsenosti so vzdelávaním viacerých vekových skupín – od detí v MŠ, ZŠ, SŠ, rodičov, učiteľov až po seniorov. Okrem digiQ robí aj lektorku v programe spoločnosti Google – Hrdinovia internetu. Hlavným cieľom programu je učiť učiteľov z celého Slovenska, ako učiť o digitálnych témach. Natália tiež 10 rokov pracuje ako televízna redaktorka.

„Vnímanie hoaxov, dezinformácií, konšpirácií a propagandy medzi mladými ľuďmi”
(KA210-YOU-Malé partnerstvá v sektore mládeže 2022-3-SK02-KA210-YOU-000097190)

Sumár projektu:
Projekt je zameraný na podporu malého kooperačného partnerstva medzi VÚDPaP a IVDMR, ktoré majú obdobné oblasti činností a obe organizácie identifikovali potrebu hlbšieho poznania vplyvu hoaxov, dezinformácií, konšpirácií a propagandy (téma HoDeKoPro) v online prostredí na prežívanie mladých ľudí. Počas projektu vytvoríme medzinárodnú Platformu HoDeKoProM, prebehne séria focus groups a online dotazníkové mapovanie, vydáme Správu HoDeKoProM a uskutočníme konferenciu s prezentáciou výsledkov.

V rámci projektu získame obraz o tom, čo mladí ľudia považujú za HoDeKoPro v online prostredí. Zistenia budú prínosom pre kľúčových aktérov pôsobiacich v oblasti prevencie rizikových prejavov mládeže a v oblasti podpory duševného zdravia detí a mládeže. Vďaka vytvorenej platforme HoDeKoProM prinesieme do česko-slovenského prostredia prehľad existujúcich nástrojov k eliminácii vplyvu HoDeKoPro na mládež a pripravíme odporúčania pre stakeholderov vo formálnom/neformálnom/mediálnom sektore.

HoDeKoProM – Základné informácie o Projekte (PDF, 277 kB)

Výstupy projektu:

Prihlásenie / Registrácia

Ste prihlásený/á

Nemáte ešte vytvorený účet? Zaregistrujte sa.