Deti umiestnené v špeciálnych výchovných zariadeniach (ŠVZ) čelia nielen vlastným traumám, ale často aj predsudkom spoločnosti. Ich správanie je len viditeľnou špičkou ľadovca – pod povrchom sa skrývajú traumy, emocionálne problémy a silná potreba porozumenia a podpory.
Ako vyzerá ich každodenný život a ako im môžeme lepšie porozumieť a poskytnúť podporu? Akú úlohu zohrávajú odborníci v týchto zariadeniach?
Zamestnanci ŠVZ zohrávajú kľúčovú úlohu v procese ich výchovy a rehabilitácie. Snažia sa zabezpečiť nielen vzdelanie, ale aj dodržiavanie pravidiel a vytvorenie stabilného prostredia. Bez dostatočne početných terapeutických tímov je však komplexná pomoc náročná. Ako možno tento systém zlepšiť?
Klinická psychologička PhDr. Viera Hudečková, PhD. vo svojej prednáške na 3xKaM hovorí otvorene o živote detí v ŠVZ, výzvach i riešeniach. Zdôrazňuje, že je nevyhnutné prelomiť predsudky a hľadať cesty, ako poskytnúť týmto deťom potrebnú empatiu a odbornú starostlivosť.
Prednášku, ktorá vám umožní nahliadnuť do dynamického života detí v ŠVZ si môžete pozrieť TU.
Dozviete sa v nej aj to:
- Aké typy ŠVZ máme na Slovensku a aké sú ich úlohy.
- Ako funguje komunitný a režimový systém v ŠVZ.
- Dôvody umiestnenia detí do ŠVZ.
- Kto je podľa sociálneho výskumu pre deti a mládež z týchto zariadení oporou.
- Aké ponaučenia a predsavzatia si deti z pobytu odnášajú.
- Komu môže práca v ŠVZ učariť.
Nenechajte si ujsť ďalšie inšpiratívne prednášky! Sledujte nás na Facebooku a YouTube
O lektorke:
PhDr. Viera Hudečková, PhD. je absolventkou FF UK v Bratislave v odbore klinická psychológia. Má dlhoročnú prax v špeciálnych výchovných zariadeniach na pozícii psychologičky. Je tiež absolventkou psychoterapeutického výcviku v KBT prístupe.