Pracovné stretnutie s riaditeľmi špeciálnych výchovných zariadení: nové výzvy a možnosti podpory

V dňoch 23. a 24. apríla 2025 sa v hoteli Color v Bratislave uskutočnilo pracovné stretnutie riaditeľov a odborných zamestnancov špeciálnych výchovných zariadení (ŠVZ) z celého Slovenska. 

Na stretnutí sa zúčastnilo 56 odborníkov vrátane zástupcov Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky (MŠVVaM SR), riaditeľov Regionálnych úradov školskej správy a odborných prednášajúcich. 

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) zastupovali riaditeľka PhDr. Alena Kopányiová, PhD., PhDr. Eva Smiková, PhD., PhDr. Jana Fondrková, Mgr. Veronika Žiačiková, PhDr. Viera Hudečková, PhD., Mgr. Judita Malík, Mgr. Zuzana Vojtová a PhDr. Martin Lulei, PhD. 

 

Široká ponuka podpory od VÚDPaP 

Naši kolegovia predstavili riaditeľom a zamestnancom ŠVZ aktuálne možnosti podpory, vrátane bezplatných aktivít poskytovaných v rámci národného projektu Duševné zdravie a prevencia. Program sa venoval aktuálnym témam ako: 

  • aktualizované Štandardy odbornej činnosti a Individuálny reedukačný program, 
  • predstavenie digitálneho portálu ePoradenstvo, ktorý ponúka nové preventívne programy využiteľné priamo v praxi, 
  • bezplatná online supervízia a mentoring, metodické usmerňovanie a odborné poradenstvo, 
  • bezplatné vzdelávacie aktivity zamerané na podporu práce v ŠVZ (aktuálnu ponuku vzdelávaní nájdete TU). 

Predstavili sme aj nový národný projekt Dáta o duševnom zdraví, ktorý prispeje k lepšiemu zberu dát a zefektívneniu starostlivosti o deti v týchto zariadeniach. 

 

Inšpiratívne vystúpenia a otvorená diskusia 

Dôležitou súčasťou stretnutia bol workshop prof. PaedDr. Vladimíra Labátha, PhD., zameraný na tému Efektívne vedenie rezidenciálnej inštitúcie.  

O pripravovaných zmenách v rámci transformácie ŠVZ informoval Mgr. Juraj Bottka z MŠVVaM SR. Hlavnými bodmi boli: 

  • plánované zrušenie liečebno-výchovných sanatórií a ich nahradenie modernými ambulantnými službami, v rámci procesu deinštitucionalizácie, 
  • zníženie vekovej hranice pre inštitucionálnu výchovu na 12 rokov, s cieľom podporiť skoršiu samostatnosť mladých ľudí. 

  

Účastníci mali možnosť diskutovať o pripravovaných zmenách. Otvorenou ostáva otázka zabezpečenia primeranej a dostupnej pedopsychiatrickej starostlivosti o deti s psychiatrickými diagnózami a deti s látkovými závislosťami umiestnenými v špeciálnych výchovných zariadeniach. 

  Zostaňte s nami v obraze a prihláste sa na odber newslettra 

 

Zdieľať:

Prihlásenie / Registrácia

Ste prihlásený/á

Nemáte ešte vytvorený účet? Zaregistrujte sa.