Prečítajte si rozhovor s minuloročnou víťazkou Mladý talent poradenstva

BARBORA KAPITANČÍKOVÁ má 29 rokov, je psychologičkou v Centre poradenstva a prevencie v Sabinove a minulý rok získala ocenenie Mladý talent poradenstva v rámci podujatia Osobnosť poradenstva. Čo Barbore Kapitančíkovej toto ocenenie prinieslo a prečo podľa nej potrebujeme mladé talenty zviditeľniť? Dozviete sa v krátkom rozhovore.

Čo pre Vás získané ocenenie znamená?

Ocenenie Mladý talent poradenstva vnímam ako príjemnú spätnú väzbu od tých, s ktorými v pracovnej oblasti prichádzam do kontaktu, ale tiež ako veľkú zodpovednosť. Zároveň cítim veľkú vďaku za tých, ktorí ocenili prínos mojej práce. Nie vždy hneď vidíme plody svojho snaženia, niekedy však stačí milý úsmev, príjemné slovo, radosť z opätovného stretnutia. Tak ako vnímam u svojich klientov, detí, no i dospelých, ktorí zverujú svoje deti/ žiakov do mojej starostlivosti, že sa často nedá napredovať rýchlym tempom, nie sú to nikdy zázraky na počkanie, je to skôr o systematickom, postupom napredovaní k naplnení potenciálu. Spoločne sa učíme trpezlivosti, vďačnosti a hľadáme príležitosti na rast, každý podľa svojich možností a schopností. Aj naďalej je pre mňa veľkou výzvou byť nápomocnou, zlepšovať sa v ponúkaných intervenciách. Je to motivácia neustále na sebe pracovať a skvalitňovať starostlivosť o duševné zdravie.

Prečo podľa Vás potrebujú mladí ľudia vzory?

Vzory v dnešnej dobe mladí ľudia vyhľadávajú nielen vo svojom okolí, možností s pribúdajúcimi technológiami pribúda, no verím, že aj vďaka osobnému kontaktu, prípadne odkazu akýmkoľvek spôsobom ich vieme formovať, povzbudzovať. Mať vzor je súčasťou motivácie jedinca. Verím, že v kruhoch pomáhajúcich profesií sa nachádzajú ľudia, odborníci s ľudským prístupom, ktorí ukážu mladým, že každý má svoju vlastnú hodnotu, schopnosti a zručnosti, ktoré môže využiť a byť veľkým prínosom pre dnešnú spoločnosť. Potrebujeme zapálených mladých ľudí.

Prečo potrebujeme mladé talenty zviditeľniť?

Aj keď sa občas stretávam s apatiou a nezáujmom pracovať v oblasti poradenstva a prevencie zo strany študentov, myslím si, že vieme podnietiť ich záujem  o oblasť práce v zariadeniach poradenstva a prevencie  – organizovaním práve takýchto spoločných konferencií, workshopov, zážitkových aktivít, rozšírením možností praxe a ústretovosti zo strany zariadení voči študujúcim, ale i cez zviditeľnenie ľudí, ktorí v oblasti duševného zdravia vynakladajú snahu a snažia sa využiť svoj potenciál. Práve v školách sú mladí ľudia často pre žiakov vyhľadávaným zdrojom podpory, možnosti zdôverenia sa, či povzbudenia.

Čo podľa Vás robí mladý talent talentom?

Talent pre mňa znamená usilovnosť, do zverenej úlohy/pozície vniesť snaženie, motiváciu, kreativitu, pozitívne ladenie, byť ochotný zdieľať sa a sieťovať s ostatnými, ktorí sú zdrojom bohatých informácií, byť otvorený skúsenosti, ktorú so sebou prináša každá nová situácia. Nezľaknúť sa aj nezdaru a byť odhodlaný. Ako povedal francúzsky spisovateľ Marcel Proust: „Buďme vďační ľuďom, ktorí nás robia šťastnými, sú to milí záhradníci, vďaka ktorým kvitne naša duša.“

Oceňovanie Osobností poradenstva sa blíži. Ak aj vy chcete nominovať svojho favorita na Mladý talent poradenstva alebo Osobnosť poradenstva, kliknite na TENTO ODKAZ. Vaše nominácie môžete zaslať najneskôr do 15. apríla 2024.

Zdieľať:

Prihlásenie / Registrácia

Ste prihlásený/á

Nemáte ešte vytvorený účet? Zaregistrujte sa.