Duševné zdravie detí patrí k najdôležitejším výzvam, ktorým čelí naša spoločnosť. Každá významnejšia spoločenská zmena, zmeny v rodinnom či školskom prostredí, môžu ovplyvniť psychickú pohodu najmladšej generácie. Ako sa za posledných 60 rokov zmenil náš prístup k duševnému zdraviu detí?
Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) od svojho vzniku v roku 1964 mapuje a ovplyvňuje trendy v prístupe k duševnému zdraviu. Kým v začiatkoch nebolo duševné zdravie explicitne skúmané, dnes sa zameriavame na jeho komplexné faktory – od osobnostných dispozícií a výchovných štýlov až po školské prostredie a širší spoločenský kontext.
Čo sme sa za 60 rokov naučili?
Podľa PhDr. Magdalény Špotákovej, CSc., ktorá pôsobí vo VÚDPaP ako výskumná pracovníčka, je alarmujúce, že niektoré problémy pretrvávajú už desaťročia. Hoci dnes máme k dispozícii dáta, poznatky aj skúsenosti, nie všetky výzvy sa podarilo vyriešiť.
Na čo sa prednáška zameriava?
V prednáške s názvom „60 rokov výskumu a podpory duševného zdravia detí vo VÚDPaP“ sa dozviete:
- Aké boli začiatky VÚDPaP a aké praktické pracoviská sa počas desaťročí vytvorili?
- Ako sa menil pohľad na psychológiu od jej počiatkov až po dnešok?
- Kedy mala reforma v školstve najväčší negatívny dosah na duševné zdravie detí? Čo bolo príčinou?
- Kde môžeme hľadať príčiny zhoršujúceho sa psychického zdravia detí? Robíme niekde systematickú chybu?
- S akými etickými a psychologickými dilemami sa pri téme duševného zdravia stretávame – a je vôbec normálne byť „normálny“ v nenormálnej situácii?
O lektorke
PhDr. Magdaléna Špotáková, CSc. je významnou osobnosťou vo výskume duševného zdravia detí. Pôsobí vo VÚDPaP od roku 1988 a je jednou zo zakladateliek Detského centra pre vzdelávanie a výskum VÚDPaP, kde pracuje s rodinami detí s rôznorodými problémami. Zameriava sa na integráciu, kognitívny vývin detí so znevýhodnením a otázky inklúzie.
Chcete vedieť viac o tom, ako sa mení duševné zdravie detí v čase?
Pozrite si záznam prednášky TU:
Objavíte nielen bohatú históriu VÚDPaP, ale aj aktuálne pohľady na duševné zdravie detí, ktoré nás všetkých zaujímajú.
Nezabudnite sledovať Facebook a YouTube kanál VÚDPaP, aby vám neunikli ďalšie prednášky z konferencie Dieťa v ohrození 2024.