V dňoch 12.9 – 14.9.2018 sa v malebnom prostredí lazov v okolí Zaježovej, na miestach, kde dávajú líšky dobrú noc, v tamojšom vzdelávacom centre, konal workshop s názvom: cez Storytelling k inklúzii. Jeho účastníkov čakal zabehnutý systém na báze ekoprincípov, ubytovacie priestory pôvodne starých hospodárskych budov, krásne zrekonštruovaných s využitím poznatkov prírodného staviteľstva, lokálne výrobky a famózna vegetariánska kuchyňa. Workshop bol primárne určený pre vysokoškolských pedagógov z rôznych fakúlt (príjemným prekvapením bol výskyt manažérov či informatikov), zapojených do projektu „Univerzitná sieť globálneho vzdelávania“. A teraz to najpodstatnejšie. Podľa môjho názoru jedným z najpodstatnejších elementov „vzdelávačiek“ akéhokoľvek typu je lektor. Pretože ak je lektor kvalitný a zanechá v človeku dychtiacom po rozširovaní svojich obzorov akúsi stopu či odtlačok ľudskosti, účastník si z podobných stretnutí odnesie skutočne veľmi veľa. Doslova priehršť nových informácií, kontaktov, ale hlavne emócií.
Tento trojdňový zážitok bol okrem iného plný dlhých rozhovorov, vzájomného spoznávania a kooperácie. Janette Motlová ako lektor pracovala najmä s obrazmi; s rozprávkami, ich hlavnými myšlienkami a modifikáciami s využitím myšlienok integrácie či inklúzie; s prerozprávaním autentických osobných príbehov; s využitím online živej knižnice; či s piesňami, ich textom, melódiou a tiež s imagináciou. Jednotlivé stretnutia boli okorenené osobnými skúsenosťami zo života lektorky, veselých i dojemných, čo prítomným umožnilo získať vhľad do života rómskej populácie na Slovensku, do ich emocionálneho sveta, zvykov, rodinného spolunažívania, spôsobu myslenia či reagovania v záťažových situáciách. Účastníci priebežne kládli lektorke mnoho zvedavých otázok a v závere zhodnotili workshop veľmi pozitívne. Dozvedeli sa totiž okrem iného aj mnoho nových informácií- ktoré, ak im dajú šancu, ich dokážu posunúť na vyšší level pomyselného rebríčka ľudskosti a zároveň sú využiteľné v ich profesijnom živote.
Ďakujem za túto skúsenosť.
Bibiana Filípková
„Ceev Živica a projekt pre vysokoškolských pedagógov Univerzitná Sieť Globálneho Vzdelávania je realizovaný vďaka finančnej podpore SlovakAid.“