Inšpirácia z konferencie 3xKaM: Ako sa (efektívne) učiť?

Učiť sa môže byť zábava… alebo utrpenie. Rozdiel spočíva v tom, ako to robíme. Všetci sme sa už niekedy učili tak, že sme si čítali text stále dokola, zvýrazňovali farebnými fixkami alebo si podčiarkovali dôležité vety. Ale viete, že práve tieto metódy patria medzi najmenej efektívne? 

Ako to robiť inak? Na túto otázku odpovedá Mgr. Lenka Hudáková, PhD., psychologička z Univerzitného poradenského centra UPJŠ v Košiciach. Na konferencii 3xKaM prezradila, ako sa môžeme učiť efektívnejšie, jednoduchšie, bez stresu, zbytočného bifľovania a s dlhodobejšími výsledkami. 

Čo sa v prednáške dozviete? 

  • Ako sa motivovať k učeniu – naučíte sa, ako prekonať nechuť k učeniu, prečo je dôležité začať malými krokmi a ako využiť „trik s deadlinom“, aby sa učenie stalo prirodzenou súčasťou vášho dňa. 
  • Najefektívnejšie techniky učenia – zabudnite na podčiarkovanie a memorovanie. Spoznáte techniky, ktoré fungujú lepšie, ako napríklad metóda „Eat the frog“, intervalové učenie, metóda PQRST, cvičné testy či technika striedania tém. 
  • Pyramída učenia – viete, že počúvaním prednášky si zapamätáte len 5 % informácií, ale učením niekoho iného až 90 %? Dozviete sa, ako zapojiť viac zmyslov a zvýšiť efektivitu učenia. 
  • Tipy na zvládnutie skúškového stresu – čo robiť, keď už na učenie nie je čas? Naučíte sa, ako sa sústrediť, čo robiť s množstvom látky a ako zvládnuť posledné dni pred skúškou bez paniky. 

.
Učte sa chytro, nie ťažko. Naučte sa rozdeliť si učivo na menšie časti, využívať myšlienkové mapy, zlepšiť pamäť vďaka cvičným testom a využiť princíp „Parretovho pravidla“, podľa ktorého 20 % učiva môže priniesť 80 % výsledkov.
 

Nechcete sa učiť celý deň? Nemusíte. Stačí 30 minút sústredeného učenia a 5 minút prestávky – a tento cyklus zopakujete niekoľkokrát.  

Ak chcete vedieť viac, pozrite si prednášku Mgr. Lenky Hudákovej, PhD. z konferencie 3xKaM.

O lektorke:  

Mgr. Lenka Hudáková, PhD. je psychologička v Univerzitnom poradenskom centre Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Počas štúdia absolvovala viacero výskumných pobytov v zahraničí (Litva, Česká republika, Portugalsko). Pracovala na krízových linkách pomoci (LDD, IPčko). Vyštudovala jednoodborovú psychológiu, doplnkové pedagogické štúdium v odbore učiteľstvo predmetu psychológia a získala doktorský titul v odbore sociálna psychológia a psychológia práce. 

Zdieľať:

Prihlásenie / Registrácia

Ste prihlásený/á

Nemáte ešte vytvorený účet? Zaregistrujte sa.