Životná spokojnosť našich školákov a školáčok vo veku 11, 13 a 15 rokov alarmujúco klesá. Mnohí z nich čelia šikanovaniu, pociťujú tlak a obavy, pričom len malý počet z nich sa zverí školskému psychológovi. Rovnako narastá počet detí, ktoré majú negatívne skúsenosti s kyberšikanovaním a vnímajú problémy v oblasti emócií, koncentrácie a správania.
Tento znepokojujúci trend potvrdzuje medzinárodná štúdia Health Behaviour of School-Aged Children (HBSC), ktorá prináša alarmujúce zistenia o duševnej pohode školákov. O jej čiastkových výsledkoch a o tom, ako môžeme spoločne podporiť psychickú odolnosť našich detí, sa dozviete viac v prednáške od doc. Mgr. Lenky Sokolovej, PhD., z Ústavu aplikovanej psychológie Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského.
V prednáške sa dozviete:
- Čo je to HBSC a čo všetko mapuje?
- U koľkých detí sa objavilo rizikové používanie internetu a aké online formáty preferovali?
- Je pravdepodobnosť rizika vzniku depresie vyššia u dievčat či chlapcov?
- Ako si deti dokážu poradiť s ťažkosťami, ktorým čelia?
- S kým školáci najčastejšie riešia svoje problémy?
- Ako môžeme byť školákom nápomocní na ceste za dosiahnutím psychickej pohody?
.
O lektorke:
doc. Mgr. Lenka Sokolová, PhD. pôsobí ako profesorka pedagogickej a školskej psychológie v Ústave aplikovanej psychológie Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského. Je zástupkyňou Slovenska v EFPTA a členkou slovenského a medzinárodného tímu HBSC pre oblasť Škola.
Záznam z prednášky si môžete pozrieť TU.
Každú stredu vám prinesieme ďalšiu pútavú prednášku z konferencie Dieťa v ohrození 2024. Prihláste sa na odber nášho YouTube kanála a sledujte nás na Facebooku.