Pozrite si záznam z prednášky „Rituály v špeciálnych výchovných zariadeniach ako súčasť podpory psychickej odolnosti detí“ z konferencie Dieťa v ohrození 2024

Liečebný pedagóg doc. PhDr. Albín Škoviera, PhD. nám v nej priblížil, ako rituály v špeciálnych výchovných zariadeniach podporujú psychickú odolnosť detí. Na základe svojich dlhoročných skúseností a praxe v špeciálnych výchovných zariadeniach  zdôrazňuje, že dieťa potrebuje pre podporu psychickej odolnosti dva dôležité prvky:

  • Režim – predpovedateľný priestor, ktorý je vo veľkej miere záväzný nielen pre deti, ale i zamestnancov. Poskytuje istoty a anticipuje základnú následnosť činností v rámci dňa i týždňa.
  • Rituály – poskytujú silnú emočnú skúsenosť a sú súčasťou budovania identity a formovania sebaobrazu človeka. Posilňujú „sebadefinovanie“ skupiny – odlíšenia „my“ a „oni“, identitu jednotlivca so skupinou a v rámci skupiny a súdržnosť skupiny – skupinovú kohéziu.

.
V prednáške sa dozviete:

  • o súčastiach a zložkách rituálov,
  • aké sú vybrané premisy na vytváranie terapeutického spoločenstva,
  • ako rituály posilňujú pozitívne emocionálne prežívanú skupinovú príslušnosť a mnoho iného.
    .

O lektorovi: Albín Škoviera vyštudoval špeciálnu a liečebnú pedagogiku na Filozofickej fakulte v Bratislave. Počas svojej dlhoročnej praxe v špeciálnych výchovných zariadeniach sa podieľal i na priekopníckej práci pri zavádzaní terapeutického komunitného systému, dobrovoľných diagnostických pobytov i postreedukačnej pomoci deťom s problémami v správaní a ich rodičom. Ako riaditeľ zariadenia sa orientoval na terapeutickú prácu s rodičmi umiestnených detí a na ich možný návrat do pôvodnej rodiny i na možnosť umiestnenia detí v náhradných rodinách (spolupracoval s OZ Návrat). Albín Škoviera je vysokoškolským pedagógom, pôsobil na katedre pedagogiky Univerzity Komenského, v súčasnosti pôsobí ako docent na Fakulte filozofickej Univerzity Pardubice, kde garantuje magisterské štúdium resocializačnej pedagogiky. Má bohatú publikačnú činnosť.

Celý záznam z prednášky si môžete pozrieť na našom YouTube kanáli:

Záznam ďalších prednášok z konferencie Dieťa v ohrození 2024 vám budeme prinášať pravidelne každú stredu. Sledujte nás na Facebooku. 

Zdieľať:

Prihlásenie / Registrácia

Ste prihlásený/á

Nemáte ešte vytvorený účet? Zaregistrujte sa.