Ako sa stať vedomým rodičom a vedieť rozlíšiť, kedy je už používanie digitálnych technológií pre dieťa rizikové? Ako nastavovať pravidlá, aby mali efekt a dieťa ich akceptovalo? Prečo by mali byť technologické návyky šité dieťaťu na mieru? Aj tieto otázky vo svojej prednáške zodpovie psychológ Mgr. Michal Božík z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, podľa ktorého má zohľadnenie individuality dieťaťa a najmä komunikácia s ním nezastupiteľné miesto na ceste za dosiahnutím digitálneho well-beingu.
V prednáške sa dozviete:
- Aké mediálne stratégie môžu dospelí využívať, aby vedeli nastaviť pravidlá používania digitálnych technológií čo najefektívnejšie?
- Aké sú najčastejšie riziká ohrozujúce digitálnu rovnováhu?
- Ako na problematické používanie digitálnych technológií nazerá moderná veda?
- Prečo je dôležité sa s deťmi rozprávať o tom, čím žijú v ich digitálnom svete?
- Ako budovať dôveru u dieťaťa a naučiť sa nazerať na tému z jeho perspektívy?
- Je čas strávený používaním digitálnych technológií rozhodujúcim faktorom pri nastavovaní digitálnej rovnováhy? Čo hovoria výskumy?
- Ako minimalizovať rušivý potenciál digitálnych technológií?
O lektorovi:
Mgr. Michal Božík je psychológom pôsobiacim vo Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) v Bratislave. V rámci doktorandského štúdia na Univerzite Karlovej skúma pravidlá používania digitálnych technológií v školách a venuje sa aj téme digitálneho rodičovstva a digitálnych technológií. Podieľa sa na výskume používania digitálnych technológií deťmi v rámci výskumnej česko-slovensko-fínskej vzorky rodičov.
Záznam z prednášky si môžete pozrieť TU.
Každú stredu vám prinesieme ďalšiu pútavú prednášku z konferencie Dieťa v ohrození 2024. Prihláste sa na odber nášho YouTube kanála a sledujte nás na Facebooku.