„Všetky deti sú nejakým spôsobom nadané,“ tvrdí renomovaný psychológ Vladimír Dočkal
Potreby nadaných detí a možnosti ich edukácie v našom školskom systéme sú neustále aktuálnou témou. Priekopnícke výskumy Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) už koncom sedemdesiatych rokov položili základy pre pochopenie nadania a jeho rozvoja v slovenskom školstve. Jedným z kľúčových zistení bolo, že nadané deti potrebujú špecifický prístup k vzdelávaniu. VÚDPaP preto inicioval programy, ako napríklad experimentálne overovanie vzdelávania v špecializovaných a integrovaných triedach, či organizáciu letných táborov pre nadané deti. Výsledky ukázali, že vhodné podmienky môžu výrazne ovplyvniť rozvoj talentov.
Nadanie nie je len o vysokom IQ
Prax a výskumy potvrdili, že nadanie nie je výsadou len niekoľkých vyvolených. Každé dieťa má potenciál, ktorý je potrebné objaviť a podporovať. Nízke výsledky v testoch nemusia nutne znamenať absenciu nadania – často ide o potrebu vhodnej podpory a podnetného prostredia. Nadanie je viac než len číslo – zahŕňa kreativitu, motiváciu a osobnosť.
Aj o tom hovoril vo svojej prednáške “Štyridsaťpäť rokov podpory nadaných detí a ich vzdelávania” na konferencii Dieťa v ohrození 2024 doc. PhDr. Vladimíra Dočkala, CSc.
V prednáške sa dozviete:
- Aké poznatky priniesol výskum VÚDPaP v oblasti nadania detí?
- Prečo sú vôľa a motivácia rovnako dôležité ako samotný talent?
- Aké faktory okrem testových výkonov a výšky IQ treba zohľadniť pri diagnostike nadania?
- Čo ukázalo experimentálne začlenenie intelektovo nadaných detí do bežných tried?
O lektorovi:
doc. PhDr. Vladimír Dočkal, CSc. pracoval 50 rokov vo Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie, v rokoch 1990-94 bol jeho riaditeľom. Predmetom jeho odborného záujmu sú nadané deti a deti z iných minoritných skupín, metodológia a diagnostika. Je šéfredaktorom časopisu Psychológia a patopsychológia dieťaťa. Svoje poznatky sprostredkúval slovenským i českým študentom aj ako vysokoškolský učiteľ. Momentálne prednáša na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity.
Záznam z prednášky si môžete pozrieť TU.
Každú stredu vám prinesieme ďalšiu pútavú prednášku z konferencie Dieťa v ohrození 2024. Prihláste sa na odber nášho YouTube kanála a sledujte nás na Facebooku.