Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie spúšťa národný projekt na predchádzanie predčasnému ukončeniu školskej dochádzky – „NP PUŠD“

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) v spolupráci s Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR spúšťa nový národný projekt zameraný na prevenciu predčasného ukončenia školskej dochádzky. Cieľom projektu je vytvoriť systém včasného varovania, ktorý identifikuje žiakov ohrozených predčasným odchodom zo školy a poskytne im potrebnú podporu.

Každoročne predčasne ukončí školskú dochádzku približne 14 000 žiakov, z ktorých 80 % zostáva nezamestnaných. Tento problém má nielen negatívny dopad na jednotlivcov a ich budúcnosť, ale aj na spoločnosť ako celok. Ročne tak štát prichádza o približne 50 miliónov eur, ktoré by mohli byť využité na iné účely, ako napríklad na zvýšenie platov učiteľov a školského personálu.

Projekt sa zameriava na tri hlavné ciele:

  • Vytvorenie a overenie systému včasného varovania pred predčasným ukončením školskej dochádzky – systém bude slúžiť na včasnú identifikáciu žiakov, ktorí sú v riziku odchodu zo školy, a poskytne im potrebnú odbornú podporu. Využijú sa skúsenosti z podobných systémov fungujúcich vo svete a akademické výskumy.
  • Príprava praktických metodík a vzdelávania pre školský personál – projekt pripraví metodiky a vzdelávacie programy pre učiteľov a odborných zamestnancov, aby vedeli, aké postupy a možnosti pomoci sú k dispozícii pre žiakov v riziku predčasného ukončenia školskej dochádzky (PUŠD).
  • Spolupráca s rezortom školstva na zlepšení podpory žiakov v riziku – projekt vytvorí základy pre systematické podporné opatrenia a navrhne ďalšie odborné postupy, ktoré môžu byť implementované v rámci nadväzujúcich projektov.

.
Projekt bude trvať štyri roky a je rozdelený do štyroch fáz. V prvej fáze sa budú mapovať príčiny predčasného ukončenia školskej dochádzky. Druhá fáza zahŕňa vývoj samotného systému včasného varovania. V tretej fáze bude systém testovaný na dvadsiatich pilotných školách v Košickom, Prešovskom, Bratislavskom a Trnavskom kraji, kde budú pracovať oblastní koordinátori, ktorí budú poskytovať podporu školskému personálu. V poslednej fáze, v školskom roku 2027/2028, sa získané poznatky z pilotných škôl pretransformujú do praktických metodík, školení a vzdelávania pre približne tisíc učiteľov a odborných zamestnancov na Slovensku.

Projektový tím bude tvoriť 31 odborníkov, z toho 20 oblastných koordinátorov, ktorí budú pôsobiť priamo v pilotných školách. Ich úlohou bude testovať systém, spolupracovať so školským personálom a prepájať školu so širšou komunitou, vrátane rodičov a odborníkov z terénu. Aktuálne hľadáme kvalifikovaných profesionálov na pozície oblastných koordinátorov, ktorí budú mať možnosť pracovať na jedinečnom projekte s veľkým spoločenským dopadom.

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie bude počas celého trvania projektu poskytovať priebežné informácie a výstupy prostredníctvom informačných seminárov vo všetkých krajoch Slovenska, ako aj prostredníctvom svojich komunikačných kanálov.

Pre viac informácií o projekte a pracovných pozíciách nás kontaktujte na e-mailovej adrese p-u-s-d@vudpap.sk alebo navštívte našu webovú stránku. Viac o projekte Predčasné ukončenie dochádzky (PUŠD) nájdete v podcaste TU alebo si prečítajte článok v SME TU.

Infografiku si môžete stiahnuť na TOMTO ODKAZE.

infografika-pusd

Zdieľať:

Prihlásenie / Registrácia

Ste prihlásený/á

Nemáte ešte vytvorený účet? Zaregistrujte sa.