Pozrite si záznam z prednášky z konferencie Dieťa v ohrození 2024 s názvom „Ako je to s duševným zdravým vysokoškolských študentov?“ 

Duševné zdravie je kľúčom k vyrovnanému životu. V dnešnom rýchlo sa meniacom svete, ktorý kladie na jednotlivcov vysoké nároky, je ľahké zabudnúť na seba a svoje potreby. Duševné zdravie netreba brať na ľahkú váhu, ani počas zdanlivo bezstarostného študentského života. Výskumy naznačujú, že každý deviaty mladý človek trpí duševným ochorením a každý štvrtý zažíva depresívne poruchy.  

Zistenia prieskumu klinickej psychologičky Mgr. Judity Malík ukazujú, že študentské obdobie naozaj nemusí byť také pohodové, ako sa na prvý pohľad zdá, a ľahko vedie k vyhoreniu. Nezabúdajme preto na seba a svoje potreby, investujme do duševnej pohody a nájdime si čas na relax a obnovu psychických síl. Ako na to? Vyskúšajte uvoľňujúci autogénny tréning od našej lektorky. 

V prednáške sa tiež dozviete:

  • Aká je miera stresu a reziliencie u študentov?
  • Ako reagujú študenti na nečakané a náročné situácie?
  • Prečo si mnohí študenti spájajú neúspech so zlyhaním?
  • Čo je to „špirála hanby“ a prečo sa v nej niektorí študenti ocitajú?
  • Ako zvládať stres pomocou riadenej relaxácie? 

.
Štúdium na vysokej škole môže byť veľkou výzvou aj pre študentov s poruchami učenia, ktorí majú nárok na špeciálnu podporu vrátane odbornej starostlivosti zo strany zariadení poradenstva a prevencie.
Jej cieľom by malo byť predovšetkým zlepšovanie psychického zdravia študentov a ich motivácie k štúdiu vrátane predchádzania vzdelávacím problémom nastavením podpory, na ktorú je využívaná komplexná diagnostika a odborné poradenstvo. Odborný postup k tejto téme z dielne VÚDPaP nájdete TU.

O lektorke: Mgr. Judita Malík je klinická psychologička pracujúca vo Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie a v poradenskom centre Slovenskej technickej univerzity. Venuje sa diferenciálnej diagnostike, krízovej intervencii, hrovej terapii a rodinnej dyadickej terapii. Je frekventantkou v dlhodobom výcviku katatýmne imaginatívnej psychoterapie. Je spoluautorkou niekoľkých diagnostických štandardov.

Záznam z prednášky si môžete pozrieť TU.

Každú stredu vám prinesieme ďalšiu pútavú prednášku z konferencie Dieťa v ohrození 2024. Prihláste sa na odber nášho YouTube kanála a sledujte nás na Facebooku.     

Zdieľať:

Prihlásenie / Registrácia

Ste prihlásený/á

Nemáte ešte vytvorený účet? Zaregistrujte sa.