Dezinformácie z pohľadu mladých ľudí a mediálnej výchovy (slovensko-český kontext) – Výskumná správa z projektu HoDeKoProM- Vnímanie hoaxov, dezinformácií, konšpirácií a propagandy medzi mladými ľuďmi (Belovičová – Scott – Zsírosová)
Predkladaná záverečná správa sumarizuje výsledky výskumného projektu HoDeKoProM, zameraného na skúmanie vnímania hoaxov, dezinformácií, konšpiračných teórií a propagandy medzi mladými ľuďmi v Českej a Slovenskej republike. Projekt financovaný programom Erasmus+ si kládol za cieľ prispieť k lepšiemu pochopeniu tejto kľúčovej oblasti a následne k rozvoju efektívnych stratégií na podporu mediálnej gramotnosti adolescentov. Správa obsahuje zistenia z kvalitatívneho a kvantitatívneho výskumu i príklady dobrej praxe mediálnej výchovy.
Obsahom kvalitatívnej časti sú zistenia z fókusových skupín s českou a slovenskou mládežou aj dospelou populáciou, ktorá s mladými ľuďmi pracuje. Prebehlo dokopy 8 skupinových rozhovor s adolescentmi, ktorých cieľom bolo preskúmať ich porozumenie dezinformáciám, ich účelu a efektu. Ďalšie 4 fókusové skupiny prebehli s učiteľstvom a pracovníkmi a pracovníčkami s mládežou, ktorí /-é sa venujú mediálnej gramotnosti. Cieľom bolo preskúmať ich potreby, úspechy a prekážky, s ktorými sa vo svojej práci s mládežou stretávajú.
Kvantitatívna časť pozostáva z online mapovania, do ktorého sa zapojilo 2075 študentov a študentiek zo Slovenskej republiky. Cieľom výskumu bolo zachytiť väčšiu časť populácie, s dôrazom na doplnenie výskumných zistení z fókusových skupín. Dotazníková batéria sa zameriavala na pochopenie toho, odkiaľ čerpajú mladí ľudia informácie, ako vnímajú HoDeKoPro, kde sa s nimi stretávajú, ako reagujú, alebo čo prežívajú pri kontaktne s nimi.
Realizované aktivity a metodické postupy uvedené v tejto publikácii reflektujú súčasné trendy vo vzdelávaní, pričom zohľadňujú aj potreby žiakov na základných a stredných školách. Jedným z hlavných cieľov je vytvoriť z mladých ľudí aktívnych, informovaných občanov, ktorí budú schopní rozlišovať medzi pravdivými a manipulatívnymi informáciami.
Výskumná správa je dostupná v slovenskom a českom jazyku.
Stiahnuť si ich môžete TU a TU.