Otvárame pre Vás ďalšie inovačné vzdelávanie Rozvoj zručností pre prácu so skupinou so zameraním na podporu duševného zdravia. Účasťou na vzdelávaní si odborní zamestnanci posilnia a prehĺbia zručnosti v oblasti práce so skupinou a tiež v oblasti metodickej činnosti so zameraním na podporu duševného zdravia detí, žiakov a študentov. Získané poznatky budú následne rôznymi formami sprostredkúvať triednym učiteľom v školách vo svojej pôsobnosti, čo v praxi prinesie priame prepojenie tretej podpornej úrovne s prvou. 

Zámerom je, aby triedni učitelia, ako kľúčové osoby prvého kontaktu žiakov, prostredníctvom metodickej podpory odborných zamestnancov zo zariadení poradenstva a prevencie a špeciálnych výchovných zariadení, vedeli nadviazať so svojimi žiakmi kvalitný vzťah, vytvárali v triede pozitívnu klímu, prostredie bezpečia, dôvery a spolupráce, a tým napĺňali úlohy podpornej úrovne 1. stupňa. Skutočným záujmom o žiakov, pravidelnými aktivitami s triedou a riešením problémov priamo v prirodzenom prostredí školy tak môžu prispieť k zlepšeniu duševného zdravia detí a znížiť počty žiakov, ktorí by potrebovali cielenú intervenciu podpornej úrovne vyšších stupňov. 

Pre koho je vzdelávanie určené?

Vzdelávanie je určené odborným zamestnancom zariadení poradenstva a prevencie a špeciálnych výchovných zariadení, ktorí v rámci svojej praxe spolupracujú s triednymi učiteľmi a metodicky ich usmerňujú.  

S prihliadnutím na povahu a obsah vzdelávania preferujeme prihlásenie vopred vytvorených dvojíc. Dvojicu môžu tvoriť kolegovia z jedného zariadenia, prípadne odborní zamestnanci z rôznych zariadení, ktorí budú úzko spolupracovať počas vzdelávania. Zároveň predpokladáme, že práca vo dvojiciach následne uľahčí implementáciu získaných poznatkov a zručností priamo v teréne, v školách v danom regióne. Je možné prihlásiť sa aj ako jednotlivci.   

Podľa počtu prihlásených záujemcov sa vzdelávanie uskutoční v nasledujúcich mestách: 

  • Bratislava 
  • Trenčín 
  • Zvolen 
  • Poprad 
  • Košice 

 

Obsah vzdelávania 

Spoločne sa budeme venovať týmto témam:   

Rešpektujúca komunikácia v skupine – zručnosti podporujúce porozumenie, rozvoj vzťahu a zároveň udržanie vzťahu v náročných situáciách. 

Práca so skupinou – budovanie psychologického bezpečia, význam práce so skupinou, fázy vývoja skupiny, využitie zážitkových aktivít v práci so skupinou, inšpiratívne námety na prácu v triedach. 

Spolupráca so školami – podpora pri rozvíjaní spolupráce a komunikácie medzi zariadeniami poradenstva a prevencie a vedením škôl. 

Metodické vedenie podpornej úrovne 1. a 2. stupňa v systéme poradenstva a prevenciemetodická podpora pri zavádzaní ranných kruhov, pri realizácii interaktívnych triednických hodín, pri komunikácii triedneho učiteľa s rodičmi detí. 

Podpora duševného zdravia – duševné zdravie v školskom prostredí, budovanie reziliencie, starostlivosť o vlastnú duševnú pohodu. 

Formou skupinových aktivít budete mať príležitosť inovovať si profesijné kompetencie v uvedených oblastiach prostredníctvom vlastného zážitku, praktického nácviku a reflektovanej skúsenosti. Vlastnú zažitú skúsenosť budete prepájať s teoretickými východiskami. Zároveň súčasťou vzdelávania budú dištančné úlohy zamerané na implementáciu obsahu prezenčného vzdelávania do praxe, napríklad formou písomnej sebareflexie, zrealizovaním aktivity s triednymi učiteľmi atď. 

Počas vzdelávania Vám bude poskytovaná spätná väzba a podpora na pravidelných mentoringových stretnutiach. V bezpečnom priestore tak budete môcť spoločne zdieľať skúsenosti, nápady, konzultovať otázky a riešiť konkrétne situácie z terénu.  

Získate nielen metodické materiály a súbor aktivít k preberaným témam, ale tiež praktické rady a inšpiratívne tipy, ktoré môžete využiť vo svojej praxi. 

Absolventi vzdelávania môžu získať:  

  • osvedčenie o absolvovaní akreditovaného inovačného vzdelávania   
  • príplatok za profesijný rozvoj pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca podľa 
  • 14e Zákona 138/2019 Z. z. (ak je toto vzdelávanie v súlade s plánom profesijného rozvoja)
  • sieť odborných kontaktov podporujúcu multidisciplinárnu spoluprácu 

 

Rozsah vzdelávania

Vzdelávanie je organizované ako program inovačného vzdelávania v zmysle Zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch v znení neskorších predpisov.  

Celkový rozsah vzdelávania je 65 hodín (40 hodín – prezenčná forma, 8 hodín – skupinový online mentoring, 17 hodín – práca na dištančných úlohách v rámci aplikovania inovovaných kompetencií). 

Podmienky prihlásenia

  • splnenie kvalifikačných predpokladov na výkon pracovnej činnosti odborného zamestnanca v zmysle Zákona č. 138/2019 Z.z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch v znení neskorších predpisov   
  • zaradenie do kariérového stupňa minimálne samostatný odborný zamestnanec (nie je vhodné pre začínajúcich zamestnancov) 
  • ochota spolupracovať a aktívne plniť zadané dištančné úlohy 
  • motivácia a chuť systematicky pracovať s triednymi učiteľmi v oblasti prevencie a podpory duševného zdravia 
  • ochota na sebe pracovať, otvorenosť k novým prístupom vo výchove, vzdelávaní a poradenstve 
  • súhlas s účasťou na vopred vybraných termínoch (prezenčná + online forma) 
  • potvrdenie od zamestnávateľa, že súhlasí s účasťou na vzdelávaní 

 

Podmienky účasti a ukončenia vzdelávania nájdete TU.

Prihlasovanie 
Záujemcovia o vzdelávanie sa môžu prihlasovať prostredníctvom prihlasovacieho formulára: Prihlasovací formulár 

Prihlasovanie je otvorené do 18. novembra 2024 alebo do naplnenia kapacity. 

Ďalšie informácie   

  • predpokladaný začiatok vzdelávania je január 2025 
  • vzdelávanie je pre účastníkov bezplatné 
  • lektorov počas vzdelávania zabezpečuje organizátor 
  • organizátor zabezpečuje a hradí občerstvenie počas prezenčných stretnutí v mieste konania, účastník si zabezpečuje a hradí prípadné cestovné, ubytovanie a stravu  

 

Pre bližšie informácie či dodatočné otázky môžete kontaktovať Mgr. Denisu Kováčovú na emailovej adrese: skup.np@vudpap.sk.

Vzdelávanie Rozvoj zručností pre prácu so skupinou so zameraním na podporu duševného zdravia je súčasťou aktivity národného projektu „Systémová podpora duševného zdravia a prevencie detí, žiakov a študentov cez systém poradenstva a prevencie“ (ďalej „NP Duševné zdravie a prevencia“) realizovaného Výskumným ústavom detskej psychológie a patopsychológie. Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci Programu Slovensko. 


Vzdelávanie

Prihlásenie / Registrácia

Ste prihlásený/á

Nemáte ešte vytvorený účet? Zaregistrujte sa.